Acil Eylem Nedir ?

Acil Eylem Nedir?

Acil Eylem, insan hakları ihlal edilen ve durumu acilen harekete geçilmesini gerektiren bireyler için gerçekleştirilen hızlı ve kısa süreli imza kampanyasıdır.

Amacı bireylerin uğradığı insan hakları ihlallerine çabuk ve etkili bir biçimde karşılık vererek daha fazla ihlalin gerçekleştirilmesini engellemektir.

Uluslararası Af Örgütü ilk acil eylemini 1972’de Brezilyalı işçi hakları aktivisti Profesör Luiz Basilio Rossi için başlattı. Yetkililer tarafından tutuklanan Profesör Rossi acil eylemimiz sonucunda 1973'te serbest bırakıldı.

Kimler İçin Uygulanır?

Acil Eylem, yaşam hakları ya da ruhsal ve fiziksel bütünlükleri tehdit altında olan kişiler için uygulanır.

Hakkında Acil Eylem başlatılan kişiler arasında "kayıp" olan veya işkence görmekte olan bireyler, acil tıbbi yardıma gereksinimi olan tutuklular ve hükümlüler, ülkelerine geri gönderilmek üzere olan mülteciler, ölüm cezasına mahkum edilen ve infaz edilmek üzere olan kişiler ve zorla kaybedilen kişiler yer alır. 

Nasıl İşler?

Acil Eylem'de her saniye önem taşır ve bir an önce harekete geçmemiz gerekir.

Acil Eylem çağrılarımızın hızlı bir şekilde kamuoyuna ulaşmasını sağlarız. Her çağrıda Acil Eylem'e konu olan kişiye ve ülkesinin toplumsal ve siyasi durumuna ilişkin bilgiler, ihlalin durdurulmasını sağlayacak resmi yetkililer ve iletişim bilgileri (adres, e-posta, faks, telefon, sosyal medya hesapları) yer alır. Çağrı, insan hakları ihlaline ilişkin var olan endişenin ne yönde olduğunu belirtir (işkence tehlikesi, ölüm cezası gibi) ve Uluslararası Af Örgütü'nün bu yetkililerden taleplerini sıralar.

Çağrıyı alan aktivistlerimiz, üyelerimiz ve dünya çapındaki insan hakları savunucuları olabildiğince hızlı bir biçimde çağrıda yer alan bilgiler doğrultusunda imza, mektup, e-posta, faks ve sosyal medya araçları ile yetkililere baskı uygular.

Uluslararası Af Örgütü acil eylem çağrılarından düzenli bir şekilde haberdar olmak için Acil Eylem Ağı'na üye olun. Üye olmak için acileylem@amnesty.org.tr adresine yazmanız yeterli. 

Acil Eylemler Etkilidir!

Acil Eylem Ağı, 1973'te ilk Acil Eylemimizin başarıyla sonuçlanmasından bu yana, binlerce kişinin hayatında değişim yaratıyor. Örneğin, düşünce mahkumlarının serbest bırakılmasını, "kayıp" kişilerin bulunmasını, bireylerin işkenceden ve ölüm cezasından korunmasını sağlıyor.

"Ben mektuplarınızın etkili olduğunun kanıtıyım." Birtukan Mideksa, politikacı ve eski düşünce mahkumu, Etiyopya.

"Uluslararası Af Örgütü'nden gelen mektuplar sayesinde bugün gülebiliyoruz, hayattayız. Hükümet, dünya tarafından gözetildiğimizi biliyor." Dina Meza, İnsan Hakları Aktivisti, Honduras.

"Gözaltındayken dövüldüm ve sözlü tacize uğradım. Birkaç gün sonra, gardiyan bana sordu: 'Adının internette her yerde olduğunu biliyor muydun?' Ardından, gardiyanlar bana serbest kalana dek daha iyi davrandı. Uluslararası Af Örgütü üyelerinin mektupları kesinlikle durumumu etkiledi." Rehab Abdel Bagi Mohamed Ali, eski düşünce mahkumu, Sudan.

"Kardeşim yoğun bakımdayken, onunla birlikte gözaltına alınan iki arkadaşı Uluslararası Af Örgütü'nün Acil Eyleminin ardından serbest bırakıldı. Onlar da dövülmüştü. Uluslararası Af Örgütü gerçekten fark yaratıyor." Şerife Çeber, gözaltında ölen aktivist Engin Çeber'in ablası, Türkiye.

"Babam, Fela Kuti, Uluslararası Af Örgütü’nün onu düşünce mahkumu olarak kabul etmesinden sonra 1986'da serbest bırakıldı. Ben, hayatı Uluslararası Af Örgütü’nün kampanyalarından bire bir etkilenenlerden biriyim. Lütfen ifade özgürlüğü ellerinden alınanlar için harekete geçerek Uluslararası Af Örgütü’nü destekleyin.” Femi Kuti, müzisyen ve aktivist Fela Kuti'nin oğlu, Nijerya.

"Uluslararası Af Örgütü üyelerinin sayesinde kendimi daha güvende ve cesur hissediyorum." Esma Cihangir, insan hakları avukatı, Pakistan.

“Hayatımı Uluslararası Af Örgütü’ne borçluyum. Bundan sonra hayatımı ölüm cezasına karşı kampanya yürütmeye ve insan hakları konusunda farkındalığı artırmaya adayacağım.” 2005'te ölüm cezasına mahkum edilen Hafız İbrahim, Yemen.

11 2