İran, 17 yaşındayken tutuklanan Saman Nasim’i serbest bırakıyor

Saman Nasim, ısrarla sürdürdüğünüz kampanya faaliyetleri sayesinde artık ölüm cezası alma tehlikesi altında değil. İran’daki Kürt azınlığa mensup olan ve 17 yaşındayken tutuklanan Saman, “Allah’a düşmanlık” (muharebe) suçlamasıyla birçok kez infazın eşiğine gelmişti.

Avukatı, Saman Nasim’in “Allah’a düşmanlık” suçlamasından beraat ettirildiğini ve Kürdistan Özgür Yaşam Partisi’ne (PJAK) atıfla “ulusal güvenliği bozmayı amaçlayan bir gruba üye olmaktan” beş yıl hapis cezasına mahkum edildiğini doğruladı. Bu yeni ceza Saman Nasim’e 25 Ocak 2018 tarihinde İran’ın kuzeybatısında bulunan Urmiye cezaevindeyken verildi. Avukatı, şimdiye dek parmaklıklar ardında geçirdiği sürenin uzunluğu nedeniyle Saman Nasim’in yakında cezaevinden serbest bırakılacağı tahmininde bulunuyor.

Saman Nasim’in Uluslararası Af Örgütü’nde onun hayatının korunması için yılmadan kampanya yürüten herkese minnettarlığını ifade ettiğini bir kaynak aracılığıyla öğrendik.

Bir çocuk suçlunun yakın bir tarihte infaz edilme tehlikesi altında olduğunu öğrenir öğrenmez hızla harekete geçmek de dahil olmak üzere İran’da ölüm cezasının yürürlükten kaldırılması için yaptığımız çalışmalara kararlılıkla destek olduğunuz için teşekkürler. Son birkaç yılda dünyanın her yerinden yüzbinlerce kişi, İran’ın çocuk suçlulara yönelik ölüm cezasına başvurmasına yüksek sesle itiraz etti. Uluslararası hukuk, bu uygulamayı mutlak şekilde yasaklar.

Küresel hareketin eylemlerini ve kampanyalarını aralıksız sürdürmesi, çocuk suçlulara verilen ölüm cezalarını infaz etmenin itibar bakımından yarattığı sorunları İran yetkilileri için çok büyük ölçüde artırdı. Bu nedenle, konuyla ilgili eylemlerimizin İran yetkililerince dikkate alındığına her zamankinden daha güçlü bir şekilde eminiz.

İran yetkililerinin Ceza Kanunu’nda değişiklik yaparak hiçbir çocuk suçlunun bir daha asla ölüm cezasıyla karşı karşıya kalmamasını güvence altına alacağı günü kutlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

11 2