Şahidül Alam Aylarca Cezaevinde Tutulduktan Sonra Şartlı Tahliye Edildi

Ünlü fotoğrafçı ve aktivist Şahidül Alam, Ağustos 2018’de Al-Jazeera haber kanalına verdiği röportajda yaptığı yorumlar nedeniyle 100 günden uzun süre cezaevinde tutulduktan sonra şartlı tahliye edildi. Cezaevinde kötü muameleye uğrayan Alam’ın tutukluluk süresi, yalnızca ifade özgürlüğünü barışçıl biçimde kullandığı için uzatılmıştı.

Şahidül Alam, Yüksek Mahkeme’nin şartlı tahliye kararından beş gün sonra, 20 Kasım 2018’de cezaevinden serbest bırakıldı. Bu karar, Alam’ın mahkeme emri olmadan cezaevinde tutulamayacağı anlamına geliyor. Ancak Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yasasının aşırı sert 57(2) başlığını ihlal etmekle suçlanan Şahidül Alam, resmi suçlamalar yöneltildiği takdirde 14 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilir.

Özgür bırakılmasını sağlamak için yaptıklarından ötürü Uluslararası Af Örgütü üyelerine ve destekçilerine teşekkür eden Şahidül Alam şunları söyledi: “Sizinle bir şekilde iletişim kurabilmek harika, çünkü hepiniz, dünyanın dört bir yanından Af Örgütü üyeleri, bunu mümkün kılmakta ve tahliye edilmemi sağlayan baskının oluşturulmasında çok önemli bir rol oynadınız."

Al-Jazeera English haber kanalına verdiği röportajda, yol güvenliği talep eden öğrenci protestolarına yönelik baskıları ve Bangladeş yetkililerinin aşırı güç kullanımını eleştiren Şahidül Alam, 5 Ağustos 2018’de Dakka’daki evinde gözaltına alındı. Düşünce mahkumu olarak değerlendirilen Şahidül Alam, yalnızca ifade özgürlüğü hakkını barışçıl biçimde kullandığı için gözaltına alınmıştı.

11 2