Barış Bildirisi İmzaladıkları İçin Hedef Alınan Akademisyenler Tahliye Edildi

Akademisyenler Muzaffer Kaya, Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı 22 Nisan'da tahliye edildi. Bir barış bildirisine destek verdikleri için haklarında "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla başlatılan kovuşturma durduruldu fakat beraat etmediler.

Akademisyenler Muzaffer Kaya, Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı 22 Nisan'da tahliye edildi. Kaya, Mungan ve Ersoy 15 Mart'ta, Camcı ise 31 Mart'ta tutuklanmıştı. Dört akademisyen güneydoğuda süre giden sokağa çıkma yasaklarını ve güvenlik operasyonlarını eleştiren ve "m talep eden bir barış bildirisine imza atan ilk 1.128 akademisyen arasında bulunuyor. Bildirinin 11 Ocak'ta yayınlanmasının hemen ardından dört akademisyenin de dahil olduğu ilk imzacılara yönelik cezai soruşturma başlatıldı. Bildiriye halihazırda 2.000'den fazla kişi imza vermiş bulunuyor.

Muzaffer Kaya, Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı'nın 10 Mart'ta bir basın toplantısı gerçekleştirerek barış çağrılarını yinelemelerinin ve bildiriye imza atan akademisyenlere yönelik tacizi kınamalarının ardından İstanbul Başsavcısı dört akademisyenin "terör örgütü propagandası yapmak" ile suçlandığı yeni ve ayrı bir soruşturma başlattı. Akademisyenler kısa bir süre sonra tutuklandılar. 

22 Nisan'daki ilk duruşmada mahkeme Muzaffer Kaya, Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı'nın tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca "terör örgütü propagandası" yaptıkları gerekçesiyle başlatılan kovuşturmanın durdurulmasına ve savcının talebi doğrultusunda akademisyenlere yönelik TCK 301. Madde "Türk milletini aşağılamak" uyarınca bir soruşturma gerçekleştirilmesi için Adalet Bakanlığı'ndan izin istenmesine karar verdi. Yeni duruşma tarihi olarak 27 Eylül belirlendi.

Uluslararası Af Örgütü, ifade özgürlüğünü adil olmayan bir şekilde kısıtladığı için, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası öngören TCK 301'in kaldırılmasını uzun süredir talep etmektedir.

Muzaffer Kaya, Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı'nın tahliye edilmesi olumlu bir gelişme olsa da akademisyenler henüz beraat etmemiştir ve ifade özgürlüğü haklarını barışçıl bir şekilde kullandıkları için adil olmayan bir şekilde yargılanma tehlikesi altında olmaya devam etmektedir. İlk imzacılara yönelik soruşturma da sürmektedir. Süreci yakından izlemeye ve gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.

Uluslararası Af Örgütü olarak 7 Nisan'da, dört akademisyenin serbest bırakılması ve barış bildirisini imzalayan akademisyenlere yönelik soruşturmaların durdurulması talebiyle bir acil eylem çağrısında bulunduk ve 20 binden fazla imza ve dilekçeyi Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na gönderdik. Acil eylemimize katılan herkese teşekkür ederiz. 

UA 78/16

11 2