Çeçenya’da Eşcinsel Erkeklerin Maruz Kaldıkları Zulüm Devam Ediyor

Rusya LGBT Ağı’nın Temmuz ayında yayımladığı bir rapora göre, Çeçenya’da eşcinsel erkeklere yapılan zulüm sürüyor. Çeçenya yetkilileri, ülkede eşcinsellerin yaşadığını dahi inkar etmeye devam ediyor.

Bir sivil toplum örgütü olan Rusya LGBT Ağı, 11 Temmuz’da, Çeçenya’da eşcinsel erkeklere uygulanan eziyetin devam ettiğini rapor etti ve 31 Temmuz’da, Çeçenya’da zulme uğrayan, yasadışı bir şekilde gözaltında tutulan, işkenceye veya diğer kötü muameleye maruz kalan 33 farklı LGBT'nin tanıklıklarını paylaştı. Bu kişilerin açıklamaları, maruz kaldıkları vahşetin boyutlarını ve Çeçenya yetkililerinin bu vahşete doğrudan iştirakini ortaya koydu. Güvenilir kaynaklara göre yetkililer, aynı zamanda, mağdurları ve ailelerini, ‘‘yalan’’ suçlamada bulunmaları halinde cezai kovuşturmaya uğramakla tehdit ediyor.

Bu sırada Çeçenya yetkilileri ülkede eşcinsel erkeklerin yaşadığını dahi inkar etmeye devam ediyor. HBO televizyonunda yayınlanan ‘‘Real Sports with Bryant Gumbel’’ programında, muhabir David Scott’la yaptığı röportajda Çeçenya lideri Ramazan Kadirov’a eziyete maruz kalan eşcinsel erkekler hakkındaki raporlar soruldu. Soruya cevaben Ramazan Kadirov güldü ve şöyle söyledi: ‘‘Bu saçmalık. Bizde böyle insanlar yok. Bizde eşcinsel yok. Varsa alın Kanada’ya götürün… Bizden uzağa götürün ki ülkemizde böyle kişiler kalmasın. Burada herhangi bir tane varsa kanımızı arındırmak için götürün.’’ Kadirov’a raporlar hakkında endişeli olup olmadığına dair bir süre daha baskı yapıldığında ise cevabı şöyle oldu: ‘‘Onlar [eşcinsel erkekler] şeytan. Onlar satılık. Onlar insan değiller. Allah onları bize yönelttikleri suçlamalar için kahretsin.’’

Çeçenya lideri ve diğer Çeçenya yetkilileri tarafından yapılan bu gibi açıklamalar türünün ilk örnekleri değil ve Çeçenya’da LGBTİ olmanın veya addedilmenin ne denli tehlikeli olduğunu gösteriyorlar. Bu esnada, Rusya federal soruşturma yetkililerinin konuya ilişkin sessizlikleri sürüyor ve Çeçenya’da eşcinsel erkeklerin kaçırılmaları ve öldürülmelerine ilişkin raporlar üzerinde yaptıkları ‘‘ön incelemeler’’ geç kalmış görünüyor. Bu nedenle bu incelemelerin en yüksek seviyede siyasi iradenin yaptırımı olmaksızın herhangi bir somut sonuca varmaları muhtemel değil.

Uluslararası Af Örgütü, bu raporların kapsamlı ve etkin soruşturulmalarına ve Çeçenya’daki insan hakları ihlallerinin mağdurlarına koruma ve adalet sağlanmasına yönelik kampanya yürütmeye ve durumu izlemeye devam edecek.

Acil eylemimize katılan herkese teşekkür ederiz.

 

11 2