Düşünce Mahkumu Açlık Grevini Sonlandırdı

İranlı insan hakları savunucusu, düşünce mahkumu Nergis Muhammedi, 20 günün sonunda 16 Temmuz'da çocukları ile 30 dakikalık telefon konuşması yapmasına izin verilmesi üzerine açlık grevini sonlandırdı. Savcı Yardımcısı kendisinin haftada bir defa çocuklarını aramaya izni olacağını belirttiği bir yazılı taahhüt verdi.

İranlı insan hakları savunucusu, düşünce mahkumu Nergis Muhammedi, 9 yaşındaki ikizleri ile aynı gün içinde 30 dakikalık telefon konuşması yapmasına izin verilmesi üzerine 16 Temmuz'da açlık grevini sonlandırdı. Muhammedi, Tahran’ın  Evin Cezaevi'nden yazdığı ve 23 Temmuz'da yayınlanan açık mektupta (Yargı Gücü Başkan’ın doğrudan denetiminde çalışan) Savcı Yardımcısı’nın haftada bir defa çocukları ile bir telefon konuşması yapabileceğini belirttiği bir yazılı taahhüt verdiğini yazdı. Yetkililerin çocukları ile görüşme talebini ısrarla reddetmesini protesto etmek için 27 Haziran'dan beri açlık grevindeydi.  Tutuklanmasının ardından 17 Temmuz 2015’te İran’da çocuklarına bakabilecek kimsenin olmaması sebebiyle ikizleri babaları ile yaşamak için yurt dışına taşınmak zorunda kalmışlardı.

Muhammedi'nin nörolojik bir rahatsızlık dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları bulunuyor ve cezaevinde erişmesinin mümkün olmadığı devamlı özel tıbbi bakıma ve aynı zamanda her gün ilaç kullanmaya ihtiyacı var. Muhammedi'nin sağlık durumu açlık grevi süresince de daha kötüye gitmiştir.

9 Temmuz'da kalp çarpıntısı ve tansiyon düşüşü şikayetleri ile Evin Cezaevi'nden Tahran'daki bir sağlık kliniğine transfer edildi. Kötüye giden sağlık durumuna ve açlık grevinin yol açtığı küresel ilgiye cevaben Nergis Muhammedi yetkililer tarafından tehdit edildi ve açlık grevini sonlandırması söylendi; “çünkü düşman medya kuruluşları bu durumdan menfaat sağlıyorlardı“. Nergis Muhammedi’ye açlık grevini sonlandırmadığı takdirde çocukları ile konuşması için izin verilmeyeceği söylendi ancak bu baskıya boyun eğmedi.

Muhammedi Nisan 2016’da gerçekleşen adil olmayan bir yargılama sonucu mahkum edildikten sonra “yasadışı örgüt kurma”, “ulusal güvenliğe karşı suç işlemek için toplanma ve tuzak kurma” ve “sisteme karşı propaganda yapma” suçlarından 16 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Halihazırda başka bir davadan 6 yıl hapis cezası çekiyor. Tüm cezaları sadece insan hakları alanında yaptığı çalışmalara dayandırılmıştır.

İran yetkililerini barışçıl insan hakları çalışmaları nedeniyle tutuklanan düşünce mahkumu Nergis Muhammedi’yi derhal ve koşulsuz serbest bırakmaya ve ailesi ve avukatı ile düzenli iletişim kurmasını sağlamaya çağırdığımız acil eylemimiz devam ediyor.  

UA 105/15

 

11 2