Düziçi Kampında Tutulan 12 Suriyeli Mülteci Serbest Bırakıldı

Osmaniye'deki Düziçi kampında gözaltında tutulan on iki Suriyeli mülteciden yedisi 20 Mayıs'ta serbest bırakıldı. Diğer beş kişi, bir kadın ve dört çocuğu, Suriye'ye gönüllü olarak geri gönderilmeyi talep etti ve 19 Mayıs'ta Suriye sınırına gönderildi. 

Yunanistan'dan Türkiye'ye gönderilen ve Düziçi kampında tutulan on iki Suriyeli mülteciden biri olan Lara (gerçek adı değildir) 25 Mayıs'ta Uluslararası Af Örgütü'ne, gruptaki yedi mültecinin 20 Mayıs'ta serbest bırakıldığını açıkladı. Belirlenen ikamet şehirlerine gitmeleri için kendilerine seyahat izni sağlandı. Mültecilerden dördü, Geçici Koruma statüsü almak için kayıt yaptıracakları ve kendilerine kimlik belgeleri sağlanmasının beklendiği Bursa'ya gitti. Serbest bırakılan diğer iki mülteciden biri olan Abu Ahmad (gerçek adı değildir) şu anda İstanbul'da bulunurken, diğer mülteci Abu Ali (gerçek adı değildir) Lübnan'daki ailesiyle biraraya gelmek için Türkiye'den ayrıldı. Lara'ya göre kamp yetkilileri bir kadını ve dört çocuğunu talebi üzerine 19 Mayıs'ta Suriye sınırına transfer etti. Bir önceki ileitşimde, kadın Uluslararası Af Örgütü'ne eşiyle biraraya gelmek için Suriye'ye gitmek istediğini ifade etmişti.

Lara kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek bu destek sayesinde Düziçi kampından serbest bırakılmalarının hızlandığına inandığını belirtti.  

Acil eylemimize katılan herkese teşekkür ederiz. 

UA 118/16

11 2