İranlı Sendikacı Reza Shahabi Açlık Grevine Son Verdi

İranlı sendikacı Reza Shahabi, cezaevi yetkililerinin kendisinin tıbbi bakıma ulaştırılma talebini kabul etmesi sonucu 22 gün sürdürdüğü açlık grevine 7 Ocak’ta son verdi.

Tahran İşçi sendikası ve Banliyö Otobüs Şirketi (Sherkat-e Vahed) saymanı, Reza Shahabi (Reza Shahabi Zakaria olarak da bilinir), cezaevi yetkilileri tarafından 7 Ocak akşamı, beş gün boyunca tıbbi bakıma ulaştırılması amacıyla geçici olarak Evin Cezaevi’nden çıkarıldı. Ailesine ulaşan bilgiye göre Reza Shahabi 15 kilo kaybetmiş durumda ve düşük tansiyon şikâyeti var. Daha önce ailesine, tıbbi bakıma ulaştırılıncaya kadar açlık grevine devam edeceğini belirtmişti.

15 Aralık’ta, MRI çekiminin yapılması ve muayeneden geçmesi için cezaevi dışında bir hastaneye nakledilmişti. Ancak henüz muayenesi yapılmadan cezaevine geri gönderilmişti. Shababi, onu muayeneye götüren cezaevi infaz memurunun kendisini, geri götürülmesine direndiği takdirde dövmekle tehdit ettiğini belirtmişti. Yetkililerin kötü muamelesini protesto etmek amacıyla o gün ilaçlarını almayı bırakmış ve iki gün sonra da açlık grevine başlamıştı.

Reza Shahabi, 2012’nin Nisan ayında Tahran Devrim Mahkemesi’nin 15. Şubesi “devlet güvenliği aleyhinde toplanmak ve protestoda bulunmak” suçundan ve “sistem karşıtı propaganda yapmak” suçundan aldığı altı yıl hapis cezasını Evin Cezaevi’nin 350 numaralı bölümünde geçiriyor. Uluslararası Af Örgütü Reza Shahabi’yi düşünce mahkumu olarak değerlendirmektedir ve Shababi’nin cezaevine geri götürülmesi halinde koşulsuz olarak serbest bırakılması için çalışmaya devam edecektir.

Acil eylemimize katılan herkese teşekkür ederiz.

UA 2/13 

 

11 2