İranlı Zeynep Lokran Hayatta Ancak İnfaz Edilme Tehlikesi Devam Ediyor

İranlı Zeynep Sekanvand Lokran 17 yaşındayken, şiddet gördüğü kocasını öldürmekten adil olmayan bir yargılama sonucu suçlu bulundu ve ölüm cezasına mahkum edildi. Uluslararası kamuoyu baskısı sonucunda, 13 Ekim'de infaz edilmesi planlanan Lokran'ın infazı gerçekleşmedi. Ancak 22 yaşındaki Lokran hala infaz edilme tehlikesi altında.

Uluslararası Af Örgütü'nün edindiği bilgilere göre Lokran'ın yeni bir avukata erişimi sağlandı. Avukatı Lokran'ın yeniden yargılanması için başvuruda bulunmak üzere çalışmalara başladı.

İran yetkilileri tarafından Lokran'ın yeniden yargılanmasına onay verilene kadar ölüm cezası kararı yürürlükte olmaya devam ediyor.

Uluslararası Af Örgütü olarak 7 Ekim'de başlattığımız acil eylem kapsamında imzalarıyla Lokran'a verilen ölüm cezasına karşı harekete geçen herkese teşekkür ederiz.

Lokran'ı infaz etme planları durdurulana ve bir daha ölüm cezasına mahkum edilmeksizin yeniden adil bir şekilde yargılanması sağlanana kadar İran yetkililerine yönelik kampanyamızı sürdüreceğiz. İmza kampanyamıza katılın.

11 2