Onur Yürüyüşü Yasağı Aşırı Güç Kullanılarak Uygulandı

Polis, yasaklanan 26 Haziran İstanbul Onur Yürüyüşü'nde küçük gruplar halinde Beyoğlu'nun çeşitli yerlerinde bir araya gelen LGBTİ aktivistleri ve onları destekleyenlere yönelik biber gazı ve plastik mermi kullandı. Yirmi dokuz aktivist gözaltına alındı ve aynı gün hepsi serbest bırakıldı. İstanbul Onur Yürüyüşü'nü düzenleyenlerin de yürüyüşün arka arkaya ikinci yıl yasaklanmasıyla ilgili basın açıklaması okuması engellendi.

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Komitesi 23 Haziran'da Onur Yürüyüşünü gerçekleştirme konusunda ısrar etmeyeceklerini açıkladı. Aynı gün Komite ayrıca İstanbul Valiliği'ni 26 Haziran öğleden sonra bir basın açıklaması okuyacakları konusunda bilgilendirdi. Valilik düzenleyicilerin basın açıklamasını okumalarına engel olunacağını açıkladı.

26 Haziran'da yüzlerce çevik kuvvet polisi Taksim Meydanı'nda ve Onur Yürüyüşü'nün geleneksel rotası olan İstiklal Caddesi'ndeydi. Onlarca çevik kuvvet polisi tüm sokakları bloke etti ve İstiklal Caddesi boyunca TOMA'lar ve zırhlı araçlar konuşlandırıldı. Polis öğlen ve akşam saatleri boyunca küçük LGBTİ aktivist gruplarına ve diğerlerine yönelik uyarı yapmadan ve ayrım gözetmeden biber gazı ve plastik mermi kullandı.

Acil eylemimize katılan herkese teşekkür ederiz.

UA 143/16 

11 2