Vicdani Retçi İnan Süver Serbest Bırakıldı

Vicdani retçi İnan Süver, duruşma öncesi gözaltında geçirdiği sürenin cezasından düşürülmesi sonucu 12 Ekim’de Silivri Cezaevi’nden serbest bırakıldı. Avukatı,zorunlu askerlik görevini yerine getirmeyi reddetmesi nedeniyle verilen bir diğer hükmün devam etmekte olduğunu belirtti.

Askerlik görevini yerine getirmeyi reddetmesi nedeniyle mahkum olan ve Nisan 2011’de hastaneden kaçtığı için gıyabında beş aylık tutuklama kararı verilen İnan Süver,12 Eylül’de rutin Genel Bilgi Tarama kontrolü sırasında Bağcılar, İstanbul’da tekrar tutuklandı.

Süver askeri makamlara 2009 yılında gönderdiği bir mektupla, vicdani gerekçelerle askerlik görevini yerine getirmeyi reddettiğini ve vicdani retçi olduğunu açıkladı. 26 Kasım 2010’da askeri yetkililer Süver’in askerlik görevini yerine getirmek için elverişsiz olduğuna karar verdi ve bu sebeple askerlik görevini yerine getirme zorunluluğu kaldırıldı. Fakat Süver, 2001’den itibaren askerlik görevini yerine getirmeyi reddettiği için cezalandırıldığını düşünüyor. Vicdani gerekçelerle askerlik görevini yerine getirmeyi reddettiği için mahkum edilen Süver düşünce mahkumu olarak tanımlanıyor.

İnan Süver’in vicdani gerekçelerle askerlik görevini yerine getirmeyi reddetmesi sebebiyle tekrar tutuklanması durumunda, Uluslararası Af Örgütü onu yeniden düşünce mahkumu olarak kabul edecektir.

Acil eylemize katılan herkese teşekkür ederiz.

UA 175/10 

11 2