55 Yaşındaki Arubika Süleymanova'yı İşkenceye Göndermeyin!

Çeçenistanlı 55 yaşındaki Arubika Süleymanova sınır dışı edilebilir. Rusya'ya geri gönderilmesi durumunda işkence veya kötü muameleye uğrama riskiyle karşı karşıya olan Süleymanova Türkiye'ye ilk kez Haziran 2012 tarihinde geldi ve 2013 yılında her yıl yenilenmek üzere geçici oturma izni aldı.16 Şubat 2015 tarihinde oturma iznini yeniletmek üzere Yabancılar Daire Başkanlığı'na giden Süleymanova Türkiye'den sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındı. Önce Kumkapı Geri Gönderme Merkezi'ne, ardından Kocaeli Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldü. Şeker hastası olan ve bir böbreğini kaybetmiş bulunan 55 yaşındaki Süleymanova 5 Mart'ta sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı ancak sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya.  

Süleymanova, Rusya'da "terörizme kaynak sağlamak" ile suçlanıyor. Avukatlarına göre bu suçlamalar Süleymanova'nın 2010 yılında oğluna 10,000 Ruble (yaklaşık 425 Türk Lirası) göndermesine dayandırılıyor. Bir Çeçen silahlı grubuna giren oğlu daha sonra öldürülüyor. 

Sınır dışı edilme emri, ülkeye girmelerinin yasak olmasına rağmen Türkiye'de bulunan kişilerin sınır dışı edilmesine izin veren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 54/1. maddesine dayandırılıyor. Sınır dışı edilme emri ayrıca kamu düzenine tehdit oluşturması ile temellendiriliyor. Süleymanova'nın sınır dışı edilmesini durdurmak üzere mahkemeye başvuran avukatlar, onun Rusya'ya geri gönderilmesi durumunda işkence tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirtiyor. Kanunlara göre böyle bir başvurunun askıya alma etkisi var. Bir başka deyişle kişi, başvuru sonuçlanana kadar ülkeden sınır dışı edilmemeli. Ancak daha önce başvuru süreçleri sonlanmadan Türkiye'den sınır dışı edilen kişiler bulunuyor. 

Arubika Süleymanova'yı Rusya'ya geri göndermek ya da Rusya'ya geri gönderilme riski altında olacağı üçüncü bir ülkeye göndermek, onu işkence veya diğer kötü muameleye uğrama ve adil olmayan bir şekilde yargılanma tehlikesiyle karşı karşıya bırakacaktır.

Dilekçemizi imzalayın ve Türkiye yetkililerine Süleymanova'yı Rusya'ya ya da kendisini Rusya'ya geri gönderecek başka bir ülkeye göndermeme çağrısında bulunun. 

 

UA: 53/15 Endeks: EUR 44/1142/2015 Çıkış Tarihi: 5 Mart 2015

SONA ERDİ
752 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2