ABD: İsrail'e silah satışını durdurun

İsrail’e silah ihracatında başı çeken ABD hükümetine insan hakları yükümlülüklerini hatırlatıyor ve hükümeti İsrail’e yönelik tüm askeri teçhizat sevkiyatını durdurmaya çağırıyoruz.

Gazze’de sivillerin üzerine roketler yağarken ölü sayısı her geçen gün artıyor. 8 Temmuz’dan beri İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yönelik yüzlerce hava saldırısında bulundu ve bir kara saldırısı başlattı. Bu saldırılarda “Hamas üyelerinin” ailelerine ait olduğu iddia edilen sivillerin yaşadığı evler ve hastaneler hedef alındı. Saldırılarda hedef alınan yerler arasında Cebaliye İlkokulu ve BM İlkokulu da yer alıyor. Bu tür saldırılar savaş suçu niteliğinde. 

Bunun yanında, saldırılar nedeniyle çöken su ve kanalizasyon sistemi 1.2 milyon insan için bir sağlık faciasına dönüşebilir. Buna rağmen Şicaiyye ve diğer bölgelerdeki birçok sivil, gidecek yerleri olmadığı için kaldıkları yerleri boşaltamadı. Barınak olarak açılan tüm UNRWA (Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu) okulları ve diğer merkezler dolup taşmış durumda.

Çatışma boyunca İsrail ordusu füze, büyük kalibre ağır silahlar, insansız askeri hava aracı, tanklar, zırhlı araçlar ile küçük ve hafif ateşli silahlar kullandı. Filistinli silahlı gruplar ise hedef ayrımı gözetmeyen saldırılarda roketatar, roket ve küçük ve hafif ateşli silahlar kullandı.

Gazze'de daha fazla hak ihlali yaşanmaması ve sivillerin ölmemesi için acilen Birleşmiş Milletler tüm taraflara silah ambargosu uygulamalı ve çatışan taraflara askeri ekipman gönderilmesi askıya alınmalı.

Bu bağlamda İsrail’e en çok askeri, güvenlik ve polislik teçhizatı (gemi ve uçak hariç) ihracatında bulunan ABD’den İsrail’e silah satışını durdurmasını talep ediyoruz.

ABD Gümrük verilerine göre, ABD 2013’te İsrail’e 94 milyon dolar değerinde silah ve 120 milyon dolar değerinde tank ve zırhlı araç ihraç etti. 2008’den 2013’ün sonuna kadar ABD, İsrail’e yönelik 773,853,826 dolar değerinde geniş çeşitlilikte silah ve mühimmat ihracatı BM Mal Ticareti Veritabanı’na (Comtrade) kaydettirdi.

Uluslararası Af Örgütü geçmiş yıllarda, İsrail’in ABD üretimi silahlar kullanılarak insan haklarını ihlal ettiğini belgeledi (bknz. MDE15/012/2009 No'lu Uluslararası Af Örgütü belgesi: http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE15/012/2009).

ABD hükümetini İsrail’e yönelik tüm askeri teçhizat sevkiyatını durdurmaya çağırıyoruz. ABD Büyükelçiliği’ne yönelik başlattığımız imza kampanyasına katılın ve siz de çağrımızı destekleyin. 

 

SONA ERDİ
1257 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2