Aktivist Dimitri Bulatov Kayıp!

Ukrayna’daki Euromaydan gösterilerinde önde gelen aktivistlerden biri olan Dimitri Bulatov kayıp!

22 Ocak tarihinden beri ailesi aktivist Dimitri Bulatov’dan haber alamıyor ve kaçırılmış olmasından endişe ediyor.

Kasım 2013’te başlayan Euromaydan gösterilerinde gerçekleştirilen Automaydan araba konvoyları örgütleyicilerinden ve aktivistlerinden olan Dimitri Bulatov 22 Ocak saat 23:00’ten beri aile veya arkadaşlarıyla iletişim kurmadı.

Uluslararası Af Örgütü’nün edindiği bilgilere göre Dimitri, 22 Ocak’ta gün boyunca protesto eylemleri düzenlemekte ve toplantılara katılmaktaydı. Kayboluşu, çevik kuvvetin 23 Ocak’ta sabahın erken saatlerinde protestocuların yer aldığı araba konvoylarına yönelik müdahalesinin ve protestocuların resmi olmayan bir şekilde gözaltına alınmasının hemen ardına denk geliyor. Gözaltına alınan birçok kişinin nerede olduğu açıklanmış bulunuyor ancak İçişleri Bakanlığı Dimitri Bulatov’un gözaltında olmadığını iddia ediyor.

Dimitri’nin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığından endişe duyuyoruz.  

Ukrayna yetkililerine Medeni ve Siyasi Hakları Sözleşmesi ve İşkence Karşıtı Sözleşme’de belirtilen yükümlülüklerini hatırlatıyor ve yetkililerden, Dimitri Bulatov’un nerede olduğunu araştırmalarını ve güvenliğini sağlamalarını ve gözaltında bulunuyorsa derhal ailesine ve bir avukata erişiminin sağlanmasını talep ediyoruz.

ARKA PLAN:

Ukrayna’da 19 Ocak’tan beri Euromaydan gösterileri ile bağlantılı beş protestocu öldürüldü. Yetkililer iki ölümün ateş etme sonucunda gerçekleştiğini doğruluyor. Olaylar sırasında polisin protestocuları ailelerine haber vermeden gözaltında tuttuğu durumların olduğu biliniyor. Bazı Euromaydan aktivistleri kaçırıldıklarını, dövüldüklerini ve ormana götürülerek orada bırakıldıklarını belirtiyor. Kaçırılanlardan biri kendisini kaçıranların polis olduğu doğruluyor. 22 Ocak tarihinde bir başka Euromaydan aktivistli Yuri Verbytsky, Kiev’in dışında ormanda ölü bulundu. Kaburga kemikleri kırılmıştı ve kafasının etrafında yapışkan bant izleri vardı. O ve gazeteci İgor Lutsenko 21 Ocak’ta yerel bir hastanede tıbbi yardım talebinde bulundukları sırada kimliği belirsiz erkekler tarafından kaçırılmıştı.

Ülkedeki mevcut durum, işkence ve diğer kötü muameleleri ve polisin prostestoculara yönelik cezalandırılma tehdidi altında olmadan hak ihlallerine yol açacak bir şekilde güç kullandığını belgeleyen Uluslararası Af Örgütü açısından endişe verici. Kasım 2013’te hükümetin, ülkenin Avrupa Birliği ile ticari ve siyasi bağlarını artıran bir anlaşmayı imzalamama kararının ardından binlerce Ukraynalı sokaklara döküldü. Protestolar o tarihten beri ve özellikle Kiev’in merkezinde olacak şekilde devam ediyor. Genellikle barışçıl bir şekilde ilerleyen protestolar 19 Ocak’ta, hükümetin protestoları suç sayan ve ifade, toplanda ve örgütlenme özgürlüklerini kısıtlayan yasaları hızlı bir şekilde kabul etmesinin ardından şiddet içeren eylemlere dönüştü.  

Eylemi Paylaş:
11 2