Bassema Derviş Derhal Serbest Bırakılmalı

Kendilerine İslam Devleti (IŞİD) adı veren silahlı grubun esaretinden kurtulan Bassema Derviş küçük çocuğuyla birlikte keyfi bir şekilde gözaltında tutulmaya devam ediyor. Derviş derhal serbest bırakılmalı.

Yetkilileri Bassema Derviş'i derhal serbest bırakmaya, cezai bir suçlama olmadığı sürece hakkındaki suçlamaları düşürmeye, avukata ve bağımsız gözlemcilere erişmesini sağlamaya ve esareti sırasında yaşadıklarının üstesinden gelmek için gerekli olan her türlü desteği almasını sağlamaya ve işkence ve kötü muamele iddialarını soruşturmaya çağırıyoruz.

IŞİD'in esaretinden kurtulan 34 yaşındaki Ezidi kadın Bassema Derviş, küçük çocuğuyla birlikte 25 Ekim 2014'te Zumar'da tutuklanmasından bu yana keyfi bir şekilde gözaltında tutuluyor. Derviş, 3 Ağustos 2014'te, eşi ve 33 akrabası ile birlikte IŞİD'in kontrolü altında giren Sincar şehrinden ayrılmaya çalışırken kaçırıldı. IŞİD tarafından kaçırıldığında hamileydi ve gözaltındayken doğum yaptı.

Uluslararası Af Örgütü Derviş'in Kürdistan Bölgesel Yönetimi Terörle Mücadele Müdürlüğü'nde tutulduğu sırada kablolarla dövülmek dahil kötü muamele uğradığına dair iddialardan endişe duymaktadır.

Derviş, 25 Ekim 2014'te Zumar'da esaret altında tutulduğu eve gelen üç Peşmerge üyesini öldüren IŞİD güçleriyle işbirliğiyle suçlanıyor. Terörle Mücadele Müdürlüğü, Derviş'in "radikalleştiğini", Peşmerge kuvvetlerini kasten kandırdığını ve onların ölümlerinden sorumlu olduğunu iddia ediyor. 15 Ağustos'ta gerçekleşe bir görüşmede yetkililer Uluslararası Af Örgütü'ne dosyasının mahkemeye intikal ettiğini ancak duruşma için henüz bir tarih verilmediğini belirtti. Avukatlarının Derviş'i gözaltında ziyaret etmesine izin verilmedi. Yakınları Uluslararası Af Örgütü'ne Derviş'in Ağustos ayında en az bir kere avukatı olmaksızın mahkeme önüne çıkarıldığını ve içeriğini anlamadığı Kürtçe dört belgeyi imzalamaya zorlandığını söyledi.

İmza kampanyamıza katılın.

UA: 210/16 Endeks: MDE 14/4831/2016 Tarih: 15 Eylül 2016

SONA ERDİ
318 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2