Belgrad Onur Yürüyüşü için tarih belirlendi

Belgrad Onur Yürüyüşü organizatörleri, yürüyüşü 2 Ekim’de gerçekleştirmek istediklerini açıkladılar. Uluslararası Af Örgütü, LGBT bireylerinin ifade ve gösteri yapma özgürlüğü haklarının Sırp hükümeti tarafından saygı gösterilemeyeceği endişesini taşıyor.


Belgrad Onur Yürüyüşü organizatörleri, Sırbistan İçişleri Bakanlığı’ndan ve diğer yetkili bakanlıklardan yürüyüşün gerçekleşmesinin sağlanması için desteklerini istedi. İçişleri Bakanı, Ivica Dačić, Onur Yürüyüşü sırasında doğabilecek güvenlik riskleri hakkında endişesini belirtti ve Cumhurbaşkanı, Belgrad Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi de dahil bütün Sırp hükümet yetkililerden destek istedi.


Yürüyüşün Belgrad’da yapılması dördüncü kez planlanmaktadır. 2010 yılında, polis göstericileri saldırgan gösteri karşıtı gruplardan korudu. 100’den fazla (birçoğu polis) insan yaralandı. Şehirde oluşan tahribat 1 milyon Euro’dan fazla olduğu tahmin ediliyor. 2009 yılında, Onur Yürüyüşü gene Eylül ayında yapılması planlanmıştı. Ama aşırı sağcı gruplardan tarafından yapılan tehditlerden dolayı, yetkililer güvenliği sağlamayı reddettiler ve Yürüyüş gerçekleşemedi.


Uluslararası Af Örgütü, özellikle 2010 yılında yapılan Belgrad Onur Yürüyüşü sırasında lezbiyen, gay, biseksüel ve trans bireylerin ve grupların (LGBT) ifade özgürlükleri haklarının güvence altına alınması gibi İçişleri Bakanlığı ve Belgrad polisi tarafından atılan adımları olumlu karşılıyor. Uluslararası Af Örgütü, bu yıl yapılacak olan Onur Yürüyüşü için gene aynı güvenceyi sağlamaları için yetkilere çağrıda bulunuyor.


Lütfen derhal İngilizce veya kendi dilinizde mektup yazınız:


- Yetkililere, Belgrad Onur Yürüyüşünün yapılmasını güvenceye almaları için çağrıda bulunun. Yetkililerden, LGBT hakları aktivistlerinin katılımcılar ve organizatörleri için polis koruması sağlanması da dahil gösteri yapma ve ifade özgürlükleri haklarının güvence altına almalarını isteyin;


- Yetkililerden, Onur Yürüyüşüne destek olmalarını isteyin. Yetkililere, Yürüyüşe katılan ve Yürüyüşü organize edenlere yapılan tehditleri ve saldırıları kınamaları için çağrıda bulunun;


- Yetkilerden, organizatörlere ya da katılımcılara, ya da LGBT bireylerine yapılan tehdit ve saldırılar hakkında hızlı, tarafsız ve etkin soruşturmalar açmaları; ve saldırganların adalet önüne çıkarılmaları talebinde bulunun.


EK BİLGİ


Uluslararası Af Örgütü, Belgrad Onur Yürüyüşüne daha önce de katıldı. Organizasyon (birinci elden edindiği tecrübeye dayanarak) yetkililerin 2010 yılında yaşadığı sıkıntılardan ve özellikle İçişleri Bakanlığı’nın bahsettiği 2010 yılında sağcı grupların yaptığı etkinlikler ve tehditlerin yol açtığı Belgrad’da son yıllarda yapılan en aşırı şiddet gösterilerine dönüşen aşırı güvenlik sıkıntılarının (5,000 polis görevlendirmişti) farkındadır.  Bu şiddetten sorumlu olanların veya organizatörlere ve destekçilere tehdit edenlerin bazıları adalet önüne getirildi.


Belgrad Belediye Başkanı, Onur Yürüyüşünün yapılmasını “Belgrad şehrinin mal varlıkları, gay bireyleri, polisi ve vatandaşları” için büyük risk oluşturacağını söyleyerek şimdiden reddetti.


Partisi koalisyon hükümetinde yer alan Jagodina (Sırbistan’da bir şehir) Belediye Başkanı, defalarca gay bireylerin hasta olduğunu, homoseksüelliğin Sırbistan’ın dini ve alevi değerlerine karşı olduğunu belirtmiş ve Onur Yürüyüşünün yapılmamasını istemiştir. Bunun yanı sıra, aşırı sağ grup üyeleri, Onur Yürüyüşünün engellenmesi için çağrıda bulundu ve Yürüyüşün yapılmasını engellemek için gerekli eylemleri yapacaklarını açıkladılar.

Eylemi Paylaş:
11 2