Çeçen insan hakları savunucusu asılsız suçlamalarla karşı karşıya

Çeçen insan hakları savunucusu ve Rusya merkezli Memorial sivil toplum örgütünün Grozni şubesi başkanı Eyüp Titiev, uyuşturucu bulundurduğuna dair asılsız suçlamalar nedeniyle keyfi olarak gözaltına alındı. 9 Ocak 2018'de görütüldüğü polis merkezinde gözlatına alınan Titiev, suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilir.

9 Ocak 2018’de Eyüp Titiev bir polis merkezine götürüldü ve saatlerce hiç kimseyle görüştürülmedi. Polis, Titiev’in arabasında uyuşturucu bulduğunu iddia etti, ancak ilk aramada yapılan usul ihlalleri nedeniyle birkaç saat sonra “tanıkların” da gözü önünde tekrar arama yapılması gerekti. Titiev’in 19 Temmuz 2018’de Şali Kent Mahkemesi’nde başlayan davası halen sürüyor.

Gözaltına alınmasından kısa bir süre sonra Eyüp Titiev’in ailesi baskılara maruz kalarak Çeçenya’yı terk etmek zorunda kaldı. Eyüp’e kendisine yöneltilen ceza suçlamalarını itiraf etmediği takdirde oğluna veya yeğenine yönelik uydurma bir ceza davası açılacağı söylendi.

Dilekçeyi imzala, Eyüp Titiev'in asılsız iddialarının düşürülmesine yardımcı ol!

- Eyüp Titiev’e yönelik asılsız suçlamalarla sürdürülen ceza yargılamasına son verilmeli ve Titiev derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır,

- Memorial ve diğer insan hakları örgütlerinin Çeçenya’daki çalışmalarını misillemeye uğrama korkusu duymaksızın sürdürmeleri güvence altına alınmalıdır.

- Rusya Federasyonu’ndaki insan hakları savunucularının insan haklarıyla ilgili meşru faaliyetlerini misillemeye uğrama korkusu olmadan ve adli taciz de dahil hiçbir sınırlandırmaya uğramadan her durumda sürdürebilmeleri sağlanmalıdır.

Ek Bilgi

Uzun yıllardır Memorial Grozni Şubesinde çalışan Eyüp Titiev, insan hakları çalışmaları nedeniyle farklı zamanlarda birçok kez tehdit edildi. Titiev, insan hakları savunucusu ve Memorial çalışanı Natalia Estermirova’nın 2009’da öldürülmesinden kısa bir süre sonra Memorial Grozni Şubesi Başkanı oldu.

Memorial çalışanlarının sahadaki faaliyetleri, Çeçenya ile Rusya arasındaki çatışmalar sırasında işlenen insan hakları ihlallerine dikkat çekilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Memorial çalışanları süregelen insan hakları ihlallerini belgelemeye devam ediyor. Eyüp Titiev, gözaltına alınmasından önceki birkaç ayda, 26 Ocak 2017 gecesi polis tarafından zorla kaybedildiği ve vurularak öldürüldüğü iddia edilen 27 Çeçenyalının davası üzerine çalışmalar yapıyordu. Titiev, Memorial’ın faaliyetlerini yönetmenin yanı sıra yaşadıkları ıstırabı Memorial’a anlatmak üzere gelen insanlara danışmanlık yapıyordu. İnsan hakları ihlalleriyle ilgili hukuki yardım sağlıyor ve raporlar hazırlıyordu. Titiev, insan hakları ihlallerini araştırmak üzere Çeçenya’nın dört bir yanına seyahat etti, işkence ve şiddet mağdurlarıyla, ayrıca silahlı gruplar tarafından bilinmeyen yerlere götürülen ve kaybedilen insanların yakınlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi. Görgü tanıklarına ulaşmaya çalışan Titiev, görüşme yaptığı insanların güvende olmasını sağlamaya da daima dikkat etti.

Çeçenya Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Eyüp Titiev’in davası sonlandıktan sonra insan hakları aktivistlerinin artık Çeçenya’da iyi karşılanmayacağını açıkça ifade etti. Kadirov, 23 Ağustos 2018’de Çeçenya Devlet Televizyon ve Radyo Kuruluşu’nda yayınlanan bir konuşmasında şunları söyledi: “Sözde insan hakları savunucularının benim topraklarım üzerinde dolaşmaya hakkı yok. …Onlara yönelik yaptırımlar çıkartıyorum. Bırakın [şimdilik burada] dolaşsınlar, [Titiev’in duruşmalarına katılmak üzere] Şali’ye gelsinler, Grozni’ye gelsinler. Ama dava bittiğinde [artık] topraklarımıza girmeleri yasaklanacak, çünkü insanlarımızın huzur içinde yaşamasına engel oluyorlar. İnsan hakları savunucularına resmen söylüyorum: [Titiev’in davasında] mahkeme kararını açıkladığı anda Çeçenya onlar için yasak topraklar olacak, tıpkı teröristlere, aşırı gruplara ve diğerlerine olduğu gibi. Çünkü esas provokatör onlar.”

SONA ERDİ
542 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2