Çeçenya'da devam eden homofobik baskılar ve işkenceler durdurulmalı

Çeçenya yetkilileri, insanları gey veya lezbiyen oldukları gerekçesiyle hedef alan saldırılarını yeniden başlattı. Rusya’nın güneyinde bir cumhuriyet olan Çeçenya’da en az 40 kişi keyfi olarak gözaltına alındı ve işkenceye maruz kaldı. En az iki kişinin işkence sonucunda öldürüldüğü bildirildi.

Çeçenya yetkilileri, Aralık 2018 sonundan bu yana ülkedeki homofobik saldırılarını sürdürüyor. Yaklaşık 40 kişinin gey veya lezbiyen oldukları gerekçesiyle Argun’da bir hükümet binasında gözaltında tutulduğu ve burada işkence ile diğer türde kötü muameleye maruz kaldığı bildiriliyor. En az iki kişinin işkence sonucunda öldürüldüğü söyleniyor, ancak gerçekte mağdurların sayısı daha fazla olabilir. Ayrıca, yetkililerin, insanların gelecekte Çeçenya’dan ayrılmasını zorlaştırmak için pasaportlarını imha ettiği ifade ediliyor.

Hemen Rusya Devlet Başkanı'na yaz ve Çeçenya'daki homofobik baskıların önlenmesi için imzacı ol!

-Rusya Federasyonu, uluslararası insan hakları hukuku gereğince ayrımcılığı yasaklamak, nefret suçlarını da soruşturmak ve yargılamakla yükümlüdür.

-Homofobik gözaltılar, işkenceler ve öldürülmelere yönelik kapsamlı bir soruşturma acilen başlatılmalıdır.

-Bu suçlara ortak olan herkes adalet önüne çıkarılmalıdır.

EK BİLGİ

1 Nisan 2017’de Rusya’da bağımsız bir günlük gazete olan Novaya Gazeta, Çeçenya’da yerel yetkililerin yürüttüğü planlı harekatın bir parçası olarak yüzün üzerinde erkeğin kaçırıldığını haber yapmıştı. Kaçırılan erkeklerin işkenceye veya diğer türde kötü muameleye maruz kaldığı ve tanıdıkları diğer LGBTİ+’ları açıklamaya zorlandığı bildirilmişti. Novaya Gazeta, en az üç erkeğin onları kaçıran kişilerce öldürüldüğü bilgisini teyit ettiğini öne sürmüş, ancak gazetenin kaynakları daha fazla insanın öldürüldüğünü iddia etmişti. Çeçenya ve Moskova’daki yetkililer bu iddiaları reddetmiş, kimliği ortaya çıkan tek mağdur Maksim Lapunov’un iddialarına yönelik başlatılan ön soruşturma ise kapatılmıştı.

30 Ağustos 2018’de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 15 üyesi, Çeçenya’daki ağır insan hakları ihlallerine ilişkin gerçeğin ortaya çıkarılması ve adaletin sağlanması için Viyana Mekanizmasını devreye soktu ve diğer soruşturmaların yanı sıra 2017’de LGBTİ+ olan veya olduğu varsayılan kişilere yönelik ihlallere ilişkin etkin soruşturmaların başlatılmasını talep etti. AGİT’in 16 katılımcı devleti Rusya Federasyonu’ndan konuyla ilgili yeterli bir yanıt alamayınca 1 Kasım 2018’de Moskova Mekanizmasını devreye soktu ve Profesör Wolfgang Benedek’i Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenya Cumhuriyeti’ndeki insan hakları ihlalleri ve cezasızlığa dair bir rapor yazmakla görevlendirdi. 20 Aralık 2018’de yayınlanan rapor, Çeçenya’da LGBTİ+’lar, insan hakları savunucuları ve avukatlar ile bağımsız medya ve sivil toplum örgütlerini de kapsayan ancak onlarla sınırlı kalmayan kişilere yönelik taciz ve eziyet, keyfi gözaltı veya tutuklama, işkence, zorla kaybetme ve yargısız infaz iddiaları başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine ilişkin iddiaları doğruladı. Rapor ayrıca Çeçenya’da cezasızlık iklimine dikkat çekerek bu durumun insan hakları ihlalleriyle ilgili hesap verebilirliği zedelediğini de ortaya koydu. Raporda Rusya Federasyonu’na yönelik sunulan tavsiyeler arasında şunlar var: iddialara yönelik soruşturma başlatılması; iddialara yönelik etkin, tarafsız ve şeffaf bir soruşturmanın yürütülmesi için özel bir soruşturma komitesi kurulması; Maksim Lapunov’a yönelik ihlallere ilişkin ceza soruşturması başlatılması. Raporun yayınlanmasından sekiz gün sonra yetkililer, Çeçenya’daki insanlara LGBTİ+ oldukları gerekçesiyle eziyet etmeyi sürdürdü.

SONA ERDİ
363 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2