Kadın aktivist kimseyle görüştürülmeden aylardır hücre hapsinde tutuluyor

İmzalarınız için teşekkürler!
Çin’de Şubat ayından bu yana ailesi ve avukatı dahil hiç kimse ile görüştürülmeden hücre hapsinde tutulan aktivist Li Qiaochu serbest bırakılmasının ardından acil eylemimiz kapanmıştır!

 

Kadın ve işçi hakları savunucusu Li Qiaochu ile 16 Şubat 2020’de Pekin’de polis tarafından gözaltına alınmasından bu yana hiçbir iletşim kurulamadı. Bilinmeyen bir yerde tutulan Li’nin toplumsal cinsiyet temelli şiddete karşı yürüttüğü aktivizm ve partneri Xu Zhiyong’un Aralık 2019’da Xiamen şehrinde avukatlar ve aktivistlerin düzenlediği gayri resmi bir toplantıya katılması nedeniyle gözaltına alındığı düşünülüyor. Ailesine ve kendi seçtiği bir avukata erişimi olmayan Li Qiaochu’nun işkence ve diğer türde kötü muamele tehlikesi altında olmasından endişe ediliyor. Li Qiaochu’nun derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması ve uluslararası standartlara uygun bir biçimde adil yargılanması için imzacı ol!

Ek Bilgi

1991 doğumlu Li Qiaochu, feministtir ve emek süreçleri araştırmacısıdır. Li, Çin Renmin Üniversitesi Emek ve İnsan Kaynakları Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Li uzun yıllardır işçiler, kadınlar ve Çin toplumunun diğer üyelerine eşit haklar sağlanmasını amaçlayan çalışmalara katılıyor. Emekli işçiler için sosyal güvenlik politikaları gibi konularda araştırma yaptı. Pekin yetkililerinin “düşük gelirli nüfusu” yaşadıkları bölgelerden tahliye ettiği 2017’de, Li gönüllülerle birlikte, yerinden edilen göçmen işçilerin yeni işler bulmalarına ve makul ücret karşılığı barınma imkanına erişebilmelerine yardımcı olmak için bu uygulamadan en çok etkilenen topluluklar hakkında bilgi topladı ve yaygınlaştırdı. Ayrıca Li, Çin’de düzenlenen #MeToo kampanyalarına aktif bir biçimde katıldı. #MeToo hareketi hakkında bilgi topladı, raporlar yazdı ve internette desteğini ifade eden mesajlar paylaştı.

Haziran 2019’da depresyon tanısı konulan Li’nin düzenli olarak ilaç kullanması gerekiyordu. Ancak bu durum, aktivizmine engel olmadı. Çin’de COVID-19 virüsünün yayılmasının ardından, Li hem internette hem de internet dışında virüsün küçük topluluklara bulaşmasını önleme çalışmalarına gönüllü olarak katıldı. Temizlik işçilerine yüz maskeleri dağıttı ve etkilenen topluluklardaki gebe kadınlara birbirlerine destek olmaları için rehberlik etti. Başta bazı hastanelerin uygulamalarında toplumsal cinsiyet temelli şiddetin önlenmesi konusunda olmak üzere toplumsal cinsiyet perspektifinin olmadığını fark ederek, bu konuda tavsiyeler hazırlamak üzere bir grup gönüllüyle birlikte çalıştı.

Li aktivizmi nedeniyle sık sık polis tarafından taciz edildi. Kamu güvenliği yetkilileri Aralık 2019 itibariyle Li’nin evinin dışında beklemeye ve işe gidip geldiği saatlerde onu izlemeye başladı. Bu durum, Li’nin gizlilik ve yurttaşlık hakları ciddi ölçüde ihlal etti.

Li 31 Aralık 2019’da polis tarafından çağrıldı ve 24 saat boyunca Pekin Kamu Güvenliği Dairesi’nde alıkonuldu. Polis, gözaltı süresi boyunca Li’ye yeterli tıbbi destek sağlamadı. Kendisine yöneltilen soruların büyük bir kısmının Xu Zhiyong’la ilgili olması nedeniyle polisin kendisine uyguladığı muameleyi internet üzerinden duyurmaya karar verdi ve kamuoyunun dikkatini Xiamen’deki toplantılara katıldıkları için gözaltına alınan kişilere çekmek istedi.

Li Qiaochu’nun nerede tutulduğuna ilişkin hiçbir bilgi alamayan ailesi, kendi seçtiği bir avukata erişimi olmayan Li’nin işkence ve diğer türde kötü muamele tehlikesi altında olmasından endişe ediyor.

26 Aralık 2019’dan bu yana polis, ülkenin dört bir yanında, Aralık ayı başlarında Xiamen şehrinde düzenlenen gayri resmi bir toplantıya katılan avukatları ve aktivistleri polis merkezine çağırıyor ve gözaltına alıyor. Gözaltına alınanlardan Dai Zhenya, Ding Jiaxi ve Zhang Zhongshun, ailelerinin bilmediği bir gözetim konutunda tutuluyor.

Çin’de yaygın olan gözetim konutları, belirli durumlarda, ceza soruşturması yürüten yetkililerin kişileri resmi gözaltı sistemi dışında, gizli hücre hapsi kapsamına giren koşullar altında altı aya kadar alıkoymasını mümkün kılıyor. Kendi seçtikleri bir avukata, ailelerine ve başkalarına erişimleri olmadan “gözetim konutlarında” tutulan ‘şüpheliler’ işkence ve diğer türde kötü muameleye uğrama tehlikesi altına giriyor. Bu gözaltı yöntemi avukatlar, aktivistler ve dini inançları doğrultusunda ibadet eden kişiler de dahil olmak üzere insan hakları savunucularının çalışmalarını engellemek için kullanılıyor. Aktivistler ve insan hakları savunucuları halen sistematik olarak gözetleniyor, taciz ediliyor, korkutuluyor, gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor.

SONA ERDİ
651 İMZA
Eylemi Paylaş:
k 11 2