Clinton Young 26 Ekim'de İnfaz Edilecek

Clinton Young 26 Ekim’de Teksas’ta infaz edilecek. Young, 2011'de iki kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan silahlı saldırılarla ilgili olarak 2003’te ölüm cezasına mahkûm edildi. Suçların işlendiği sırada 18 yaşında olan Young, masum olduğunu iddia ediyor. Onun, cinayet işlemekten suçlu bulunması ve kendisi için verilen ölüm cezasının güvenirliğine ilişkin şüpheler bulunuyor.

Yetkilileri, Clinton Young'un ölüm cezasını hafifletmeye çağırıyoruz.

24 Kasım 2001’de Doyle Dougles, marihuana satın almak için Clinton Young, Mark Ray, David Page ve Darnell McCoy ile birlikte Teksas’ın doğusundaki Longview şehrine doğru giderken kullandığı otomobil içinde vuruldu. Mağdur, aracın bagajına koyularak bir dereye götürüldü ve atıldığı derede bir kez daha vuruldu. Ertesi gün ise Samuel Petrey isimli bir başka kişi, Longview’un 725 km kadar batısında bulunan Midland şehrinde vurularak öldürüldü. Duruşma delilleri, David Page ve Clinton Young’ın daha önce Petrey’i kaçırarak Brookshire’dan Midland’e götürdüğüne işaret ediyor. Page ve Young, daha sonra olay yerinden birlikte ayrıldılar. Ayrıldıktan sonra David Page polise gitti. Yetkililer, Clinton Young’ın Samuel Petrey’in kamyonetini sürdüğünü saptadı ve Young’ı bir süre takip ettikten sonra tutukladı. Ateşli silahlara adli tıp incelemesi uygulayan bir müfettiş, Doyle Douglas’ın otomobilinde bulunan iki mermi kovanıyla Samuel Petrey’in vücuduna yakın bir yerde bulunan diğer iki mermi kovanının Petrey’in aracında bulunan tabancadan ateşlenen mermilere ait olduğunu saptadı. Clinton Young her iki cinayeti işlemekle suçlandı, 27 Mart 2003’te suçlu bulundu ve 14 Nisan 2003’te ölüm cezasına mahkum edildi.

Clinton Young davayla ilgisi olanlar arasında yaşı en küçük olan (silahlı saldırılar gerçekleştirildiği sırada 18 yaşını dört ay geçmişti) ve ölüm cezasıyla cezalandırılan tek kişi. Darnell McCoy suçlanmadı. Mark Ray, Doyle Dougles’ın öldürülmesiyle suçlandı, Haziran 2003’te ikinci dereceden adam kaçırma suçunu kabul etti, 15 yıl hapis cezasına mahkûm edildi ve şu an serbest. David Page, Aralık 2003’te, 30 yıl hapis cezası karşılığında ağırlaştırılmış adam kaçırma suçunu kabul etti. Her ikisi de Clinton Young aleyhine ifade verdi.

Jürinin Clinton Young’ın ikinci mağduru öldürdüğüne ilişkin bulgusu, Young’ın cinayetleri işlemekle suçlu bulunması ve ölüm cezasıyla cezalandırılmasının önkoşuluydu. Young’ın Samuel Petrey’i vuran kişi olarak tanımlanmasını mümkün kılan tek kanıt, Petrey’in vurulduğu esnada orada bulunan David Page’in ifadesiydi. Page, Clinton Young’ın Petrey’i 2 ila 3.5 metre mesafeden vurduğunu söyledi, ancak mağdurun yara izleri 60 cm’den daha fazla olamayacak kadar yakın mesafeden vurulduğunu gösteriyor. Duruşmadan bu yana dört kişi, Clinton Young’ın Samuel Petrey’i kendisinin öldürmediği iddiasını destekleyen yeminli beyanlarda bulundu. Clinton Young’ın avukatlarına göre Samuel Petrey’in cinayet mahallinde bulunan bir çift eldivene yapılan barut izi incelemesi de Young’ın suçsuzluk iddiasını destekliyor.

2015’te verdiği bir yazılı ifadede David Page, savcıların kendisine “Bize yardım et, biz de sana yardım edelim,” dediğini söyledi. Bu ifadesinde Page, ayrıca, “İyi bir itiraf pazarlığı elde etme şansımı artırmak için Clint’i olabildiğince kötü göstermeye çalıştım,” dedi. Şubat 2002’de saldırılara iştirak seviyesini belirlemek üzere yapılan yalan makinesi testinde David Page’in başarısız olması, verdiği cevapların yanıltıcı olarak değerlendirilmesiyle sonuçlandı. David Page’in ifadesini şüpheli kılmak için çaba gösteren hakim, savunma makamının inceleme sonucunun kanıtlar arasında değerlendirilmesi talebini reddetti. Savunmanın David Page’i çapraz sorgulamasının, Page’in kendi çerçevesinden anlattığı olaylardaki tutarsızlıkları jürinin yargılamasına açtığına hükmeden federal mahkeme, yalan testini uygulayan müfettişin ifadesinin kanıtlar arasında değerlendirilmemesinin Clinton Young’ın haklarını ihlal etmediği sonucuna vararak ölüm cezasını 2014’te onadı.

UA: 230/17 Endeks: AMR 51/7213/2017 Tarih: 3 Ekim 2017

 

Eylemi Paylaş:
11 2