Dört Kişi Kötü Muamele Riskiyle Karşı Karşıya

21 Temmuz'da iki polis memurunun öldürülmesi olayına dahil olmakla suçlanan dört kişi, gözaltında ve tutukluyken, en son 19 Ağustos'ta olmak üzere, defalarca kere dövüldüklerini ve yaraları için gerekli olan tıbbi tedaviden yoksun bırakıldıklarını bildirdi. Adana’da tutuklu bulunan bu kişiler kötü muamele riski ile karşı karşıya bulunmaya devam ediyorlar.

Yetkilileri Sedat Aydın, Mehmet Naci Yılmaz, Ömer Kılınç ve Murat Abir’in daha fazla kötü muameleye maruz bırakılmamalarını ve tıbbi muayene ve gerekli tıbbi tedaviye erişmelerini sağlamaya çağırıyoruz.

Sedat Aydın, Mehmet Naci Yılmaz, Ömer Kılınç ve Murat Abir, 21 Temmuz gecesi, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki polis memurunun öldürülmesi olayına dahil olmakla suçlanıyorlar.

 

Sedat Aydın ve Mehmet Naci Yılmaz, 26 Temmuz'da Şanlıurfa’da mahkeme kararı ile tutuklandı. Sedat Aydın’ın erkek kardeşi Uluslararası Af Örgütü’ne kardeşinin ve diğerlerinin Şanlıurfa'da gözaltındayken polis tarafından kötü muameleye maruz bırakıldıklarını belirtti.

19 Ağustos’ta, bu dört kişi, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nden, Osmaniye 1 Numaralı T Tipi Kapalı Cezaevi'ne transfer edildiler. Cezaevine ziyarette bulunan Sedat Aydın’ın erkek kardeşi ve İnsan Hakları Derneği Adana Şube Başkanı’na göre, bu kişiler jandarma ve infaz koruma memurları tarafından ağır bir şekilde dövüldüler, daha fazla kötü muamele ile tehdit edildiler ve yaraları için gerekli olan tıbbi tedaviden yoksun bırakıldılar. Bu dört kişi, 19 Ağustos'ta cezaevine transfer edildikleri araçta, bacaklarından ve vücutlarının diğer yerlerinden darp edildiklerini belirtti. Ayrıca, cezaevine varmalarının ardından iki ayrı odaya ikişer kişi olarak konulduklarını ve 20 ila 30 jandarma tarafından dövüldüklerini açıkladılar. Sonrasında ise, çıplak aramayı reddetmelerinin ardından, bu kez infaz koruma memurları tarafından dövüldüklerini ifade ettiler.

Temsilcileri, Uluslararası Af Örgütü’ne, bu kişilerin hastaneye götürüldüklerini fakat bir doktor tarafından muayene edilmediklerini bildirdiler. Doktorun, sağlıklı olduklarına ve yaralarının olmadığına dair önceden hazırlanmış bir belgeyi imzalamakla yetindiğini söylediler.

Bu dört kişi, daha fazla kötü muamele riski ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor. 

İmza kampanyamıza katılabilir ya da taleplerimizin yer aldığı mektupları 6 Ekim tarihine kadar aşağıdaki adreslere gönderebilirsiniz.

Cezaevi Müdürü

Hasan Öz          

Osmaniye No.1 T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Toprakkale

Osmaniye

Faks: +90 328 826 8730

Adalet Bakanı

Kenan İpek

Adalet Bakanlığı

06659 Ankara

Faks: +90 312 417 71 13

E-posta: [email protected]

Kopyalarını:

İçişleri Bakanı

Sebahattin Öztürk

İçişleri Bakanlığı

Bakanlıklar

Ankara

E-posta: [email protected]

Faks: +90 312 425 85 09

 

EK BİLGİ

Sedat Aydın’ın erkek kardeşinin Uluslararası Af Örgütü’ne bildirdiğine göre, 22 Temmuz'da öğleden sonra, Sedat Aydın ve Mehmet Naci Yılmaz’ın üç diğer kişi ile birlikte bulunduğu araç, polis tarafından Sedat Aydın’ın Ceylanpınar'daki evinin yakınında durduruldu. Polis, onlara, aracın üzerinde sahibinin borçlarından dolayı icra kararı olduğunu söyledi. Araçtakiler gözaltına alınmadı fakat sorunu çözmek üzere polisle birlikte karakola gittiler.

Sedat Aydın’ın erkek kardeşi, bu beş kişiden ikisinin gece yarısı sıralarında karakoldan ayrıldığını, Sedat Aydın, Hasan Aydın ve Mehmet Naci Yılmaz’ın ise ifade vermek üzere karakolda tutulduklarını belirtti. Kardeşi, 23 Temmuz'da sabaha karşı 4 sularında, bu üç kişinin Şanlıurfa’da Terörle Mücadele Şubesi’ne sevk edildiklerini öğrendi. Şanlıurfa Barosu’ndan bir grup avukat, 23 Temmuz akşamı nihayet bu üç kişiyle görüşebildi ve bu kişilerin ciddi bir şekilde darp edildiğini, kafalarına plastik poşet geçirilerek boğulmaya çalışıldıklarını ve 21 Temmuz'da Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki polis memurunun ölümünden sorumlu tutulduklarını öğrendi. Uluslararası Af Örgütü’nün eriştiği bilgilere göre, avukatların isteği doğrultusunda bu kişiler hastaneye götürüldü fakat doktor tarafından muayene edilmedi. İddialara göre doktor bu kişilerin sağlıklı olduklarına dair bir rapor imzaladı.

26 Temmuz'da, mahkeme Hasan Aydın’ın salıverilmesine, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'ne gönderilen Sedat Aydın ve Mehmet Naci Yılmaz'ın ise tutukluluğunun devamına karar verdi. 19 Ağustos'ta bu kişiler, 24 Temmuz’da ayrı ayrı gözaltına alınan ve yine polis memurlarının ölümüyle suçlanan Ömer Kılınç ve Murat Abir’le beraber, Osmaniye 1 Numaralı T Tipi Cezaevi'ne gönderildiler. Burada, iddialara göre, 20 ila 30 jandarma ve infaz memuru tarafından ciddi şekilde dövüldüler. Uluslararası Af Örgütü’yle konuşan İnsan Hakları Derneği Adana Şube Başkanı, 22 Ağustos Cumartesi günü tutuklu kişilerle görüştüğünü belirtti ve bu kişilerin cezaevine gönderilirken araçta ve cezaevinde çıplak aramayı reddetmelerinin ardından cezaevinde kötü muameleye maruz bırakıldıklarını doğruladı. O zamandan beri ise daha fazla dayak ile tehdit ediliyorlar. 

 

UA: 187/15 Endeks: EUR 44/2328/2015 Çıkış Tarihi: 26 Ağustos 2015

Eylemi Paylaş:
11 2