Düşünce mahkumu gazeteci açlık grevinde

40 yaşındaki Tunuslu düşünce mahkumu Fahem Boukadous cezaevi koşulları ve devam etmekte olan tutukluluk süresine tepki olarak Gafsa cezaevinde 8 Ekim 2010'dan beri açlık grevinde. Şu anda ilaç almayı reddediyor ve bu ilaçları almaması hayatını tehlikeye atabilir. 

Fahem Boukadous cezaevi yönetiminin kötü muamelelerini protesto etmek amacıyla greve başladı. Karısı Afef Bennaceur ile beraber, 18 Eylül tarihinde gazetecilerin gerçekleştirdiği "dayanışma ziyaretinin" ardından cezaevinde gardiyanların tacizlerinin arttığına inanıyorlar. Artan tacizlere hücre arkadaşı Hassan Ben Abdallah'dan ayrılması, yiyeceklerin yenilemeyecek duruma gelene kadar aşırı şekilde araştırılması ve eşiyle yaptığı tüm konuşmaların izlenmesi, dinlenmesi ve kaydedilmesi de dahil.

Fahem Boukadous ayrıcakut astım hastası ve ciddi solunum problemleri yaşıyor. Bundan dolayı düzenli ilaç tedavisine ve gözlem altında tutulmaya ihtiyaç duyuyor. Sağlık durumu cezaevi koşullarından dolayı kötüleşti ve eşi de sağlığının kötüye gittiğini bildirdi.  Cezaevinde geçirdiği süreden bu yana pek çok kez ağır astım atakları, boğaz ve diş enfeksiyonları geçirdi. Son zamanlarda ise şiddetleri mide ağrıları var. 22 Eylül tarihinde yaşadığı astım atağından sonra Gafsa cezaevi yetkilileri onu hastaneye götürmek için söz vermişler ancak verdikleri sözü tutmamışlar. Boukadous sadece 13 gün sonra 4 Ekim tarihinde geçirmiş olduğu bir başka astım krizinden sonra hastaneye yatırılılabildi.

Fahem Boubadous 9 Ekim'de, açlık grevinin ikinci gününde bir başka astım krizi geçirdi fakat grevini tıbbi müdahale olmaksızın devam etmek için ısrar etti.

Özel bir televizyon kanalı olan Al-Hiwar Ettounsi için çalışan Fahem Boukadous, 2008 yılının ilk yarısında Tunus'un güneybatısında yer alan Gafsa bölgesinde yüksek geçim standartları ve işsizliğe karşı yapılan protestoların haberini yapmıştı. 2008 yılının Aralık ayında iddialara göre kamu düzenini bozan bir gruba mensup olmaktan 6 yıl hapis cezasına mahkum edildi. 2010 yılının Ocak ayında yapılan yeniden yargılamada ise suçlu bulundu, ancak cezası 4 yıla indirildi.
 
LÜTFEN DERHAL ARAPÇA, FRANSIZCA VEYA KENDİ DİLİNİZDE MEKTUP YAZIN:

- Yetkililere, sadece gazetecilik etkinlikleri ve ifade özgürlüğü hakkını meşru ve barışçıl bir şekilde kullandığı için cezaevine girmiş bir düşünce mahkumu olan Fahem Boukadous'un derhal ve koşulsuz serbest bırakılması için çağrıda bulunun;
 
- Fahem Boukadous'un ağır cezaevi koşullarından ötürü kötüleşen sağlığından endişe duyduğunuzu dile getirin;

- Serbest bırakılana kadar Tunus yetkililerine Fahem Boukadous'un cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve cezaevindeki tacizlerin sona erdirilmesi için çağrıda bulunun;

- Yetkililere BM Tutuklulara Karşı Muamelenin Standart Asgari Kuralları ile uyumlu bir şekilde Fahem Boukadous'a ihtiyacı olan tıbbi yardımın derhal eğer gerekli ise cezaevinin dışında yapılması için çağrıda bulunun.

EK BİLGİ

2008 yılının ilk yarısında Gafsa'da, işsizliğe, yolsuzluğa, yüksek geçim standartlarına karşı yapılan protestolar Tunus yetkililerince sert ve şiddetli müdahaleler ile dağıtıldı ve yüzlerce insan tutuklandı. 2008 yılının Aralık ayında Gafsa Birinci Derece Mahkemesi, Fahem Boukadous ve Hassan Ben Abdallah'ı ortaya çıkan huzursuzluğun başını çektikleri iddiasıyla 38 sendikacı ve gösterici ile beraber mahkum etti. Fahem Boukadous sadece özel televizyon kanalı olan Al-Hiwar Ettounsi için protestoları haber yapmıştı. Soruşturma hâkimine göre Fahem Boukadous protestolara doğrudan katılım göstermemesine rağmen Tunus'ta ve yurtdışında bu gösterilerin "propagandasını" yapmaktan dolayı grubun aktif bir üyesi olduğu sonucuna vardı.

Bu süreçte saklanan Fahem Boukadous'un yokluğunda yapılan yargılamada 6 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Mahkumiyeti 2009 yılının Şubat ayında temyizde tekrar görüşüldü. "Suç örgütüne mensup olmak", "Kamu düzenini bozarak insanlara ve mülkiyetlerine saldırmak veya saldırı hazırlığı yapmak için kurulmuş bir grubun içinde yer almak","Kamu düzenini bozan bilgi yaymak" suçları ile yargılandı.

2009 yılının Kasım ayında Cumhurbaşkanı Ben Ali iktidarının 22. Yıldönümü sebebiyle çıkan aftan yararlanarak protestolarda tutuklananlar şartlı olarak serbest bırakıldılar. Af sadece, mahkumiyetleri kesin belli olanlar için geçerliydi. Saklananlar ve yokluğunda yargılananlar bu aftan yararlanamadı. Ancak Fahem Boukadous 2010 yılının Ocak ayında saklanmayı sone erdirdi ve tutuklanarak tekrar yargılandı ve suçlu bulundu, cezası 4 yıla indirildi. Karar 2010 yılının Temmuz ayında Gafsa Temyiz Mahkemesi’nde tekrar görüşüldü. Boukadous, temyiz mahkemesinden bir hafta sonra 15 Temmuz 2010 tarihinde gözaltına alındı. Fahem Boukadous Nisan 2010 - Temmuz 2010 ayları arasında nefes darlığından dolayı birçok kere hastanede yatmak zorunda kaldı. Yaşadığı rahatsızlıklardan sonra taburcu edildikten hemen sonra tekrar tutuklanmıştır. Şu anda Gafsa cezaevinde tutulmakta.

Uluslararası Af Örgütü, davanın adil yargılanma uluslararası standartlarına uygun yürütülmediğini savunuyor. İlk etapta savunma avukatlarının dosyaları inceleme ve tanıkların çapraz sorgulama talepleri reddedildi. Temyizde avukatlar mahkemeye kendi argümanlarını sunmayı başardı ancak tanıkları çağırma ve çapraz sorgu talepleri tekrar reddedildi. Duruşma mahkeme salonunun içi ve dışı olma üzere ağır güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

 

UA 222/10

Eylemi Paylaş:
11 2