Düşünce Mahkumu Homa Hoodfar'ın Sağlığı Tehlikede

65 yaşındaki Kanadalı-İrlandalı-İranlı antropolog Homa Hoodfar'ın sağlığı kötüye gidiyor. 6 Haziran'dan beri hücre hapsinde tutulan Hoodfar'ın nörolojik rahatsızlığı nedeniyle ihtiyaç duyduğu özel tıbbi bakıma erişimi engelleniyor.

İran yetkililerini düşünce mahkumu Homa Hoodfar'ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya, gözaltında tutulduğu süre boyunca Hoodfar'ın cezaevi dışında tıbbi bakıma ve avukatı ile ailesine düzenli erişimini sağlamaya çağırıyoruz.

Düşünce mahkumu, antropoloji profesörü Dr Homa Hoodfar'ın sağlığı kötüye gidiyor. Hoodfar, 6 Haziran'da keyfi olarak tutuklanmasından bu yana Tahran'daki Evin Cezaevi'nde tutuluyor. Hoodfar'ın, sinirlerini ve kaslarını etkileyen ve stres altında alevlenen kronik bir bağışıklık rahatsızlığı bulunuyor. Ailesi, Hoodfar'ı 8 Ağustos'ta ciddi bir yutkunma sorunu yaşamasının ardından ilk kez ziyaret edebildi. Görüşme istihbarat memurlarının gözetiminde gerçekleşti ve 10 dakikadan kısa sürdü. Ailesi Hoodfar'ın zihninin karışmış olduğunu, ellerinin titrediğini ve yürüme ve konuşmakta zorlandığını ifade ediyor.

Hoodfar, kadın hakları, cinsellik, kalkınma ve seçim politikaları üzerine on yıllardır gerçekleştirdiği çalışmaları ile biliniyor. "İslam Kanunları Altında Yaşayan Kadınlar" (WLUML) adlı uluslararası bir feminist ağın da üyesi olan Hoodfar, bu ağın İslami bağlamlarda toplumsal cinsiyet eşitliğini, adaleti ve kadın haklarını geliştirmek için yürüttüğü çeşitli projelerinde de yer aldı.

Hoodfar, 11 Şubat 2016'da ailesini ziyaret etmek ve 1906'dan bu yana kadınların seçimlere katılımı hakkında tarihi bir araştırma yapmak üzere İran'a seyahat etti. 9 Mart 2016'da, İran'dan ayrılmasına iki gün kala, Devrim Muhafızları'nın İstihbarat Birimi tarafından evi basıldı, pasaportları, cep telefonu ve bilgisayarı dahil kişisel eşyalarına el konuldu. 6 Haziran'da tutuklanmasına kadar geçen sürede yetkililer tarafından defalarca sorgulandı. Sorgulamalar sırasında avukata erişimi engellendi ve kendisine feminist düşünceleri, WLUML'deki çalışmaları ve İran'daki kadın hakları aktivistleri ile ilişkisi soruldu.

Sorgulamalar ve gözaltı süresi boyunca avukata erişimi engellendi. Yargı yetkilileri dosyasını avukatı ile paylaşmayı reddetti ve sözlü olarak Hoodfar'ın "sisteme karşı propaganda yapmak" ve "düşman hükümetlerle işbirliği" ile suçlandığını iletti. Temmuz ayında avukatıyla bir kez kısa bir şekilde görüşmesine izin verildi ancak görüşme istihbarat yetkililerinin gözetimi altında gerçekleştirildi. O zamandan beri avukatının tüm görüşme talepleri reddedildi. Ağustos ayında yargı yetkilileri avukata bu dosya üzerine daha fazla çalışamayacağını belirtti. Hoodfar'ın ailesi ikinci bir avukat tuttu ancak bu avukata da davayı alamayacağı iletildi. Aile üçüncü bir avukat arayışında bulunuyor.  

İmza kampanyamıza katılın.

 

UA: 137/16 Endeks: MDE 13/4787/2016 Tarih: 15 Eylül 2016

SONA ERDİ
444 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2