Düşünce Mahkumu Raif Bedevi Serbest Bırakılmalı

Aktivist Raif Bedevi’nin 10 yıl hapis ve 1,000 kırbaç cezası mahkumiyeti, Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı. Düşünce mahkumu Raif Bedevi her an kırbaçlanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bedevi, ilk ve son kez olmak üzere 9 Ocak’ta Cuma namazının hemen ardından kamuya açık bir alanda 50 kere kırbaçlanmıştı. Bedevi o tarihten bu yana bir daha kırbaçlanmadı. Yüksek Mahkeme'nin kararı onaylaması Bedevi'nin tekrar kırbaçlanabileceği anlamına geliyor. Bedevi ayrıca 10 yılını cezaevinde geçirecek.

"Suudi Arabistanlı Liberaller” isimli internet sitesini kurduğu ve İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Bedevi bir düşünce mahkumudur. Gerçekte ifade özgürlüğünü barışçıl bir şekilde kullandığı ve yetkilileri eleştirdiği için mahkûm edilmiştir.

İmza kampanyamıza katılarak Suudi Arabistan yetkililerini bu barbarca cezayı kaldırmaya ve düşünce mahkumunu serbest bırakmaya çağırın.

 

EK BİLGİ

Raif Bedevi 17 Haziran 2012 tarihinde “Suudi Arabistanlı Liberaller” isimli internet sitesini kurduğu ve İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Suçlamalar, Bedevi’nin yazdığı ve dini yetkilileri eleştirdiği yazılarla ilgiliydi.

7 Mayıs 2014’e kadar Bedevi’nin davası farklı mahkemelerde ileri geri gitti.  Aynı gün Cidde’deki bir mahkeme Bedevi’yi 10 yıl hapis cezasına ve 1,000 kırbaç cezasına mahkum etti. Sosyal medyayı kullanması yasaklandı ve yaklaşık 1 milyon Suudi Arabistan Riyalı (yaklaşık 623,000 TL) para cezası verildi. Temyiz Mahkemesi 1 Eylül 2014’te kararı onayladı. Bedevi’nin dosyası Aralık 2014'te Yüksek Mahkeme’ye gönderildi. Buna rağmen Bedevi, 9 Ocak 2015'te kırbaçlandi. Bedevi, önce tıbbi gerekçelerle daha sonra ise açıklanmayan sebeplerle bir daha kırbaçlanmadı. Yüksek Mahkeme’nin onama kararı kesin olduğundan bu, kırbaç cezasının yeniden başlaması anlamına geliyor. 

Dünya genelinde Suudi Arabistan temsilcilikleri önünde Raif Bedevi'nin serbest bırakılması çağrısı yapan ve mahkumiyetini kınayan kitlesel eylemler sürdürülüyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği kırbaç cezasını "Suudi Arabistan'ın da taraf olduğu İşkence Karşıtı Sözleşme tarafından yasaklanan zalim ve insalık dışı bir ceza" olarak tanımladı.

Suudi Arabistan’da 2011 yılının Mart ayından beri “güvenlik” adı altında muhalif sesleri bastırmaya devam ediyor. Ülkede reform çağrısında bulunan ve insan hakları ihlallerine karşı eylemler düzenleyen barışçıl protestocular bastırılıyor. Aralarında aktivistlerin, akademisyenlerin ve blog yazarlarının da yer aldığı muhalifler tutuklanıyor ve hapis cezasına mahkum ediliyor. Raif Bedevi bu tür baskılara maruz kalan birçok kişiden yalnızca biri. 

 

UA: 3/13 Endeks: MDE 23/002/2015 Çıkış Tarihi: 9 Ocak 2015

SONA ERDİ
2005 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2