El Cezire Gazetecileri Yeniden Yargılanıyor

El Cezire İngiltere şubesi çalışanları Muhammed Fehmi, Peter Greste ve Baher Muhammed 23 Haziran’da Mısır mahkemesi tarafından haberleri çarpıttıkları ve Mısır’da yasaklanan Müslüman Kardeşler hareketine üye oldukları suçlamasıyla hapis cezasına mahkum edildi. Onlar düşünce mahkumları.

1 Ocak'ta Mısır mahkemesi tutuklu üç gazeteci için yeniden yargılama kararı verdi. Gazeteciler Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed, 12 Şubat’ta yeniden yargılanmaya başlanacak. Her iki gazeteci de düşünce mahkumu.  Peter Greste ise 1 Şubat günü Kıbrıs’a sınırdışı edildi ve Avustralya’daki ailesiyle bir araya geldi.

Ailesinin açıklamasına göre, yetkililer, 1 Ocak’ta yapılan temyiz duruşmasının ardından Muhammed Fehmi’nin Mısır vatandaşlığından çıkmasının o’nun tek kurtuluşu olacağını söyledi. Gazetecinin bundan kısa süre sonra vatandaşlıktan çıktığı öğrenildi. Muhammed Fehmi Kanada’ya sınırdışı edileceğini umuyordu ancak hala cezaevinde ve yeniden yargılanmayı bekliyor.

Yetkililer Baher Muhammed’i ise serbest bırakacaklarına dair herhangi bir bilgi vermedi. Ailesi, Uluslararası Af Örgütü’ne, gazetecilik yaptığı için tutuklanan Muhammed’in devam eden tutukluluğu nedeniyle endişe duyduklarını anlattı.

Aynı davada ayrıca başka bir grup daha yeniden yargılanacak: Şuayip Saad Muhammed, Khaled Muhammed Abdül Rauf, Ahmet Abdülazim ve Khaled Abdül Rahman MuhammedGeçen yıl görülen duruşmalar sırasında soruşturma makamı bu kişilerin terörle bağlantılı suçlar işlediklerini kanıtlayan hiçbir delil gösteremedi.

NE OLMUŞTU?

Tora Polis Enstitüsü’nde toplanan Mahkeme, Muhammed Fehmi ve Peter Greste’yi 7 yıl hapis cezasına mahkum etti. Baher Muhammed’e ise, hatıra olarak sakladığını söylediği mermiyi üzerinde taşımaktan ayrıca 3 yıl daha, toplamda 10 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme aynı davada Anas Muhammed El Beltagy ve Shady Abdülhamid’in beraatine karar verirken, Şuayip Saad Muhammed, Khaled Muhammed Abdül Rauf, Ahmet Abdülazim ve Khaled Abdül Rahman Muhammed’i de 7 yıl hapis cezasına mahkum etti. Hükmün gerekçesi ise belirsiz. Uluslararası Af Örgütü gözlemcisi, sanıkların terörle bağlantılı suçlar işlediklerini gösteren bir delil olmadığını söylüyor. Mahkeme, üç sanığın güvenlik güçleri tarafından dövüldüğünü iddia etmesi üzerine muayene için adli tıp doktorlarını görevlendirdi ama muayenenin yapılıp yapılmadığı bile kesin değil ve sanık avukatları doktor raporunun hiç gelmediğinden şikayetçi.

İnsan hakları savunucuları olarak, yetkilileri, barışçıl ifade ve örgütlenme özgürlüklerini kullandıkları için hapis cezasına mahkum edilen gazetecileri derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya çağırıyoruz.

Siz de dilekçeyi imzalayarak destek olabilirsiniz.

Eylemi Paylaş:
11 2