Escobar'ın güvenliği tehlikede!

ÇEVRE HAKLARI AKTİVİSTİNİN EVİ KUNDAKLANDI

29 Eylül’de Ekvador Amazonu’nda yer alan Puyo’daki evi kasten ateşe verilen çevre hakları aktivisti Margoth Escobar tehlike altında olabilir. Bu saldırı, Amazon ormanlarının Ekvador’da kalan bölümünde toprağı, bölgeyi ve çevreyi savunan Amazon Kadınları Kolektifi üyelerine yönelik bu yıl gerçekleştirilen dördüncü saldırı oldu.

Çevre hakları aktivisti Margoth Escobar’ın Ekvador Amazonu’nda yer alan Pastaza eyaletine bağlı Puyo’daki evi 29 Eylül’de kundaklandı. Çıkan yangın, Margoth’un tüccar arkadaşlarıyla birlikte Noel döneminde satmak için topladığı mallar da dahil olmak üzere evde hasara yol açtı. Margoth, Amazon ormanlarının Ekvador’da kalan bölümünde toprağı, bölgeyi ve çevreyi savunan, çoğunluğunu yerli kadınların oluşturduğu Amazon Kadınları Kolektifi’nin üyesi. Bu yıl, aynı kolektife üye üç yerli aktivist tehdit edildi ve saldırıya uğradı. Ekvadorlu yetkililer kolektif üyelerini etkin bir şekilde koruyamadı ve sorumluları tespit edemedi. Bu nedenle Margoth’un kişisel bütünlüğü tehlike altında olabilir.

1 Ekim’de Puyo İtfaiye Teşkilatı Başkanı, uzmanlarının yaptığı incelemeye göre Margoth’un evindeki yangının kasten çıkarıldığını açıkladı. 2 Ekim’de Margoth, Pastaza eyaleti başsavcılığına şikayette bulundu ancak Margoth için herhangi bir koruma tedbiri alınmadı.

Hemen şimdi Ekvador yetkililerine çağrıda bulunun:

  • Margoth Escobar’ın ve ailesinin kişisel bütünlüğünü korumak için kendisine danışarak ve rızasına uygun bir şekilde etkin ve yeterli koruma önlemleri alınmalıdır;
  • Margoth Escobar’ın evinin yakılmasına yönelik kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma, saldırının Margoth’un insan hakları savunuculuğuyla bağlantılı olabilecek nedenleri de göz önünde bulundurularak derhal başlatılmalı ve sorumluların tümü adalet önüne çıkarılmalıdır;
  • Ekvador’da toprağı, bölgeyi ve çevreyi savunanlar da dahil olmak üzere insan hakları savunucularının değerli ve meşru faaliyetleri kamuoyuna açık bir şekilde takdir edilmelidir.
     

EK BİLGİ

Bu yıl, Amazon Kadınları Kolektifi üyesi üç yerli aktivist tehdit edildi ve saldırıya uğradı. Ekvador yetkilileri kolektif üyelerini etkin bir şekilde koruyamadı ve sorumluları tespit edemedi.

5 Ocak’ta Kichwa Sarayaku isimli yerli topluluğun lideri ve Amazon Kadınları Kolektifi üyesi Patricia Gualinga saldırıya uğradı. Kimliği belirsiz saldırganlar Patricia Gualinga’nın Puyo şehrindeki evini taşlayarak ona tehditler savurdu. Soruşturma sırasında Patricia’nın yaşadığı ve saldırının gerçekleştirildiği sokaktaki güvenlik kameralarının görüntülerine erişimi engellendi. Bu görüntüler, Patricia’nın saldırganları tespit etmesini mümkün kılabilirdi.

Nisan ayında Sapara Nation isimli yerli topluluğun başkanı ve Amazon Kadınları üyesi Nema Grefa Ushigua ölüm tehdidi aldı. Hükümet yetkilileri, bu ve bundan sonra aldığı bir diğer ölüm tehdidi hakkında şikayette bulunmasına rağmen Nema Grefa Ushigua’ya koruma sağlamadı.

13 Mayıs’ta bir grup saldırgan, Moretecocha topluluğunun Kichwa yerlisi lideri ve Amazon Kadınları üyesi Salome Aranda’nın evini taşladı. Şimdiye dek saldırganların kimliğine veya saldırma gerekçelerine yönelik herhangi bir soruşturmanın yürütüldüğüne dair kamuoyuna hiçbir bilgi verilmedi. Salome Aranda, Villano nehir havzasındaki petrol çıkarma faaliyetlerinin çevreye etkilerini ve bu faaliyetlerle bağlantılı cinsel istismarları hem kamuoyuna açık bir şekilde hem de Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno ile 22 Mart’ta yaptığı toplantıda kınamıştı.

9 Ağustos’ta Uluslararası Af Örgütü, Ekolojik Hareket (Ecological Action), Amazon İzleme Örgütü (Amazon Watch), İnsan Hakları Ekümenik Kurulu ve Pachamama Vakfı gibi çevre ve yerli hakları örgütleriyle birlikte Doğa Koruyucuları (Guardians of Nature) isimli bir kampanya başlattı ve Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya açık mektup göndererek yetkililere yerli aktivistlere yönelik saldırıları soruşturma, insan hakları savunucularını korumak için ulusal bir politikayı yürürlüğe koyma, insan hakları savunucularına karşı işlenen suçların soruşturulması için bir protokol oluşturma ve çevre konularında bilgiye erişim, katılım ve adaletin sağlanmasını amaçlayan Escazu Sözleşmesi’ni imzalama çağrısında bulundu.

UA: 179/18

SONA ERDİ
421 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2