Filistinli Çocuklar Gözaltında Tutuluyor

İsrail idari gözaltı cezasını Filistinli çocuklara yönelik artan bir şekilde kullanıyor. Son olarak 16 yaşındaki Abed el-Rahman Awad Kmail 4 Şubat'ta İsrail güçleri tarafından uykusundan uyandırılarak tutuklandı ve dört aylık idari gözaltı cezasına mahkum edildi.  

İsrail yetkililerini Abed el-Rahman Awad Kmail'i ve gözaltında tutulan tüm çocukları, ceza gerektiren suçlarla suçlanmadıkları ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde yargılanmadıkları sürece, serbest bırakmaya çağırıyoruz. Yetkililerden idari gözaltında tutulan çocuklara aileleri ve avukatları ile görüşme imkanı verilmesini ve idari gözaltı uygulamasının durdurulması için adımlar atılmasını talep ediyoruz.   

Geçimini çıraklıkla kazanan Güney Jeninli Kmail 11 Şubat'ta altı aylık idari gözaltı cezasına mahkum edildi. Bir askeri hakim 16 Şubat'ta cezayı dört aya indirme kararı verdi. Kmail, 17. yaş gününü cezaevinde geçirdi. İdari gözaltı suçlama veya yargılama olmaksızın belirsiz süre boyunca gözaltına izin veriyor ve özellikle çocuklara yönelik artan bir şekilde kullanılıyor. Ailesi Uluslararası Af Örgütü'ne Kmail'in İsrail güçleri tarafından 7 Şubat'ta sabah saat 2.00'de uykusundan uyandırılarak tutuklandığını söyledi. Kamil üç gün boyunca Jalamah yakınındaki bir kontrol noktasında tutuldu ve ardından İsrail'in kuzeyindeki Megiddo Cezaevi'ne transfer edildi. Kmail sorguya çekilmediği ve neden gözaltına alındığını bilmediğini belirtiyor. Ekim 2015'te tutuklanan Doğu Kudüslü 17 yaşındaki Muhammed Ghaith, Fadi Abbasi ve Kathem Sbeih son dört yılda idari gözaltına alınan ilk çocuklardı. Üçü de gözaltı sürelerinin tamamlanmasının ardından 19 Ocak'ta serbest bırakıldılar. O zamandan beri en az 13 çocuk daha idari gözaltına alındı. 11 çocuk 26 Nisan itibarıyla hala gözaltındaydı. Gözaltında tutulan çocuklardan biri olan Jeninli 17 yaşındaki Ya'bad 2 Mart'ta sabah 4.00'te uykusundan uyandırılarak tutuklandı ve 39 saat botunda sorguya çekildi. 14 Mart'ta hakkında üç aylık idari gözaltı kararı verilen Ya'bad şu anda Megiddo Cezaevi'nde tutuluyor.

İmza kampanyamıza katılın. 

 

UA: 101/16 Endeks: MDE 15/3934/2016 Çıkış Tarihi: 29 Nisan 2016

SONA ERDİ
1454 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2