Filistin Parlamentosu Üyesi Halide Cerrar İdari Gözaltında

Filistin Kadın Komiteleri Başkanı Khitam Saafin, herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın üç ay boyunca idari gözaltında tutulduğu İsrail’deki HaSharon cezaevinden 1 Ekim’de serbest bırakıldı. Filistin parlamentosu üyesi Halide Cerrar ise altı aylık idari gözaltı kararı kapsamında HaSharon’da tutulmaya devam ediyor.

İsrail yetkililerini, Halide Cerrar’ı ve idari gözaltında tutulan tüm kişileri derhal serbest bırakmaya ve idari gözaltı uygulamasını sonlandırmak üzere gerekli adımları derhal atmaya çağırıyoruz.

Filistinli sivil toplum liderleri Halide Cerrar ve Khitam Saafin, herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın 2 Temmuz’da gözaltına alındı. Addameer Derneği’nden her iki kadını da temsil eden avukatların bildirdiğine göre İsrail askeri komutanlığı 9 Temmuz’da Khitam Saafin hakkında üç aylık bir idari gözaltı kararı verdi. Gözaltı kararı 12 Temmuz’da bir askeri hakim tarafından onandı. Seçilmiş bir parlamento üyesi olan Halide Cerrar hakkında 12 Temmuz’da altı aylık bir idari gözaltı kararı verildi ve askeri bir hakim gözaltı kararını 18 Temmuz’da onadı.

Khitam Saafin, üç aylık idari gözaltı süresini İsrail’deki HaSharon cezaevinde tamamlamasının ardından 1 Ekim’de serbest bırakıldı. Seçilmiş bir parlamento üyesi olan Halide Cerrar, 2 Temmuz’dan beri İsrail’deki HaSharon cezaevinde tutuluyor. İdari gözaltının 2 Ocak 2018’de sona ermesi bekleniyor. En uzun gözaltı süresinin her bir emir için altı ay olmasına rağmen bu emirler sonsuz şekilde yenilenebilir ve Cerrar’ın altı aylık süresi dolduğunda serbest bırakılacağının herhangi bir garantisi yok.

Halide Cerrar’ın HaSharon cezaevine sevk edilmesi, uluslararası insani hukukun ihlalidir. İşgal altındaki topraklarda gözaltına alınanlar işgal altındaki topraklarda gözaltında tutulabilir, işgalci gücün topraklarında değil. İsrail yetkilileri, Khitam Saafin gibi Halide Cerrar’ı da yasadışı bir örgüte üye olmakla suçluyor ve Cerrar, bu suçlamayı reddediyor.

Tüm idari gözaltı vakalarında olduğu gibi Halida Cerrar'ın aleyhine olan ‘‘deliller’’ gizli ve ne kendilerinin ne de avukatlarının bu ‘‘delilleri’’ değerlendirmelerine izin veriliyor. Bu, adil yargılama standartlarının en temel prensibini ihlal eden bir durumdur.

EK BİLGİ

54 yaşındaki Halide Cerrar, Filistin parlamentosunda seçilmiş bir milletvekili olup, Filistin toprağındaki İsrail işgaline ve Filistin güvenlik güçlerinin İsrail ordusuyla işbirliğine karşı çıkan cesur bir kişidir. Cerrar, bir insan hakları örgütü olan Addameer Derneği’nin Yönetim Kurulu üyesi ve Filistin Yüksek Ulusal Komitesi’nin Uluslararası Ağır Ceza Mahkemesi’ni Takip Kurulu’nun atanmış bir üyesidir. Cerrar, Filistinli tutsakların ve ailelerinin hakları için güçlü bir mücadele yürütüyor. Cerrar, aralarında 1988’den beri süren seyahat yasağı da olmak üzere İsrail yetkilileri tarafından on yıllardır sürdürülen taciz ve tehditlere maruz kalıyor. Seyahat yasağı, 2010 yılında, birkaç günlüğüne kaldırıldı ve Cerrar’ın hala mücadele etmekte olduğu ciddi bir kronik rahatsızlığı nedeniyle tıbbi test yaptırmak üzere Ürdün’e seyahat etmesine izin verildi. İsrail yetkilileri defalarca Cerrar’ın bir güvenlik tehlikesi olduğunu açıkladılar, ancak Nisan 2015’ten beri Cerrar’ı herhangi bir adli suçla suçlamadılar. Cerrar, 2 Nisan 2015’te İsrail askerleri tarafından Ramallah’taki evinde tutuklandı ve idari gözaltına alındı. 15 Nisan 2015’te idari gözaltı kararının yeniden değerlendirildiği duruşmada askeri savcılık, Cerrar’ı, yasaklı siyasi parti olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyeliğiyle ilişkili 12 suçla ve İsrail askerlerini kaçırmaya teşvik suçuyla suçladı. Cerrar bu suçları ısrarla reddetti ve avukatları söz konusu suçlamaların tamamen temelsiz olduklarını iddia ettiler. İsrail askeri mahkemesinde görülen adaletsiz bir yargılama sonucu Halide Cerrar aralarında teşvik suçunun da bulunduğu dört ayrı suçtan hüküm giydi. Cezaevinde 14 ay kaldı ve beş yıllık şartlı ertelemeyle Haziran 2016’da serbest bırakıldı.

İsrail, Filistinlileri sıklıkla idari gözaltına alıyor ve bu uygulama, Filistinli tutuklular ve cezaevi tutsaklarının, maruz kaldıkları tutukluluk ve suçlama olmaksızın gözaltına alınma koşullarını kitlesel açlık grevleri ile protesto etmelerine neden oluyor. İdari tutuklama (görünürde, aşırı ve muhtemel güvenlik tehdidi oluşturan kişileri gözaltına almak suretiyle alınan istisnai bir güvenlik tedbiri olarak sunulurken) İsrail tarafından, adli suç şüphesi barındıran kişileri tutuklama, suçlama ve yargılamaya dayanan adalet sistemine bir alternatif olarak veya hiçbir şekilde tutuklanması gerekmeyen kişileri gözaltına almak amacıyla kullanılıyor. Her gözaltı kararı için geçerli maksimum süre altı ay olmasına rağmen bu emirler süresiz şekilde uzatılabiliyor ve Uluslararası Af Örgütü, İsrail tarafından idari gözaltında tutulan bazı Filistinlilerin, yalnızca ifade ve toplanma özgürlüğü haklarını barışçıl bir biçimde kullanmalarından ötürü tutuldukları görüşünde.

İsrail merkezli bir STK olan HaMoked (Birey Savunma Merkezi) verilerine göre İsrail, Ağustos 2017 itibariyle 465 kişiyi herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın idari gözaltında tutuyor.

UA: 187/17 Endeks: MDE 15/6859/2017 Tarih: 9 Ekim 2017

 

SONA ERDİ
377 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2