Filistinli Milletvekili Halide Cerrar Yargılanıyor

Filistinli milletvekili Halide Cerrar'in askeri mahkemedeki duruşması 25 Ağustos'ta başladı. Cerrar, 2 Nisan 2015'te İsrail güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı. Hakkındaki suçlamalar, silahlı kanadı bulunan yasaklı siyasi parti Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyeliği ve İsrail askerlerini kaçırmaya azmettirme yer alıyor.

İsrail yetkililerinden Halide Cerrar'ın uluslararası adil yargılanma standartlarına uygun bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz. 

İddia makamının delilleri İsrail Güvenlik Ajansı'nın Filistinli mahkumlardan sorgulamalar sırasında edindiği beyana dayanıyor. Fakat ilk duruşmanın yapıldığı 25 Ağustos'ta iki tanık, baskı altında alındığını belirttikleri ifadelerini geri çekti. Filistinli mahkumların haklarını savunan ve Cerrar'ı mahkemede temsil eden Addameer adlı STK'ya göre iki tanık, sorgulamalar sırasında, aralarında uykusuz bırakma, uzun saatler boyunca acı verecek şekilde bağlı tutulma, daha fazla işkence ve aile üyelerinin gözaltına alınmasına yönelik tehditlerin de bulunduğu baskı ve kötü muameleye maruz bırakıldığını ifade ediyor. İddia makamı buna rağmen duruşmada tanıkların yalan söylediğini iddia etti ve hakim ilk ifadelerin göz ardı edilmeyeceğine karar verdi.

Şu anda HaSharon Cezaevi'nde bulunan Cerrar İsrail yetkilileri tarafından bir güvenlik riski ilan edildi ve yıllarca tacize ve tehditlere maruz kaldı. Cerrar 2 Nisan'da işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Ramallah'taki evinde gözaltına alındı.

İsrail askeri mahkemelerindeki yargılamalar uluslararası adil yargılanma standartlarına uymuyor. Askeri yargı bağımsız değil ve hakimlerin tarafsız olduğuna dair ciddi şüpheler bulunuyor. Mahkumiyetler genelde sanığın "ifadelerine" ya da sonrasında geri çekilen tanık "ifadelerine" dayandırılıyor. Filistinli mahkumlar ve tutukluklular tutukluluk ve sorgulama sırasında rutin bir şekilde işkenceye veya kötü muameleye maruz kalıyor.

 

UA: 81/15 Endeks: MDE 15/2350/2015 Çıkış Tarihi: 28 Ağustos 2015

Eylemi Paylaş:
11 2