Filistinli milletvekili Halide Cerrar'ın idari gözaltı süresi uzatıldı

İsrail, Halide Cerrar’ın idari gözaltı süresini üçüncü kez herhangi bir suçlama veya duruşma olmaksızın dört ay daha uzattı. Halide Cerrar, Filistinli milletvekili ve önde gelen bir siyasi aktördür.

25 Ekim’de işgal altındaki Batı Şeria’da (İşgal Altındaki Filistin Toprakları) bulunan Ofer Askeri Mahkemesi, Halide Cerrar’ın idari gözaltı süresinin dört ay daha uzatılmasını onayladı. 28 Şubat 2019’da sona erecek olan idari gözaltı süresinin askeri bir hakim tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Değerlendirme için yapılacak duruşmanın tarihi ise henüz belirlenmedi. Filistin parlamentosunda milletvekili olan Halide Cerrar, 2 Temmuz 2017’den beri İsrail’in merkezindeki HaSharon cezaevinde tutuluyor. 12 Temmuz 2017’de Cerrar hakkında altı aylık idari gözaltı emri veren Batı Şeria askeri komutanlığı daha sonra 31 Aralık 2017, 17 Haziran 2018 ve 25 Ekim 2018 tarihlerinde olmak üzere idari gözaltı emrini üç kez yeniledi. Her bir idari gözaltı emri için en uzun gözaltı süresinin altı ay olmasına rağmen bu emirler İsrail askeri hukuku gereğince sonsuz şekilde yenilenebilir. Bu nedenle, Halide Cerrar’ın 28 Şubat 2019’da serbest bırakılacağının herhangi bir garantisi yok.

Halide Cerrar mevcut durumda İsrail yetkilileri tarafından idari gözaltında tutulan tek Filistinli kadın. Cerrar’ın daha önce Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İdari Direktörü olduğu Filistinli insan hakları örgütü Addameer’in yaptığı açıklamaya göre HaSharon cezaevinde tutulan Cerrar ve diğer Filistinli kadınlar 6 Eylül’den beri bir dizi protesto gerçekleştirdi. Gözaltı koşulları ile yemek pişirdikleri, banyo yaptıkları, ibadet ettikleri ve egzersiz yaptıkları cezaevi avlusuna güvenlik kamerası yerleştirilmesini protesto eden Filistinli kadınlar, bu uygulamayı, özel hayatın gizliliğinin ihlali olarak değerlendiriyor. Filistinli kadınlar 57 gündür cezaevi koğuşlarından çıkmayarak (mahkumların cezaevi avlusundaki dinlenme zamanı olan) fora’yı boykot ediyor. Bu protestolara misilleme olarak ise ailelerinin ziyaretlerine izin verilmiyor.

Hemen şimdi yazarak İsrail yetkililerine çağrıda bulunun:

  • Cerrar ve idari gözaltında tutulan diğer tüm kişiler serbest bırakılmalı veya zaman kaybetmeden suç niteliği uluslararası kabul görmüş bir suç isnat edilerek uluslararası adil yargılama standartlarına uygun bir biçimde yargılanmalıdır.
  • İdari gözaltı uygulamasını sonlandırmak üzere gerekli adımlar derhal atılmalıdır.
  • Mahkumlar ve gözaltında tutulan kişiler, cezaevi koşullarını protesto ettikleri gerekçesiyle cezalandırılmamalıdır.


EK BİLGİ

55 yaşındaki Halide Cerrar, Filistin parlamentosunda milletvekili olup, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin yanı sıra Filistinli ve İsrailli güvenlik güçlerinin işbirliğine karşı çıkan cesur bir kişidir. Cerrar, bir insan hakları örgütü olan Addameer Derneği’nin Yönetim Kurulu üyesi ve Filistin Yüksek Ulusal Komitesi’ne bağlı Uluslararası Ağır Ceza Mahkemesini Takip Kurulu’nun atanmış bir üyesidir. Cerrar, Filistinli mahkumların ve ailelerinin hakları için güçlü bir mücadele yürütüyor.

Halide Cerrar, siyasi faaliyetleri ve insan hakları mücadelesi nedeniyle on yıllardır İsrail yetkililerinin taciz ve tehditlerine maruz kalıyor. İsrail yetkilileri 1998’den beri Cerrar’a seyahat yasağı uyguluyor. Seyahat yasağı, 2010 yılında, birkaç günlüğüne kaldırıldı ve Cerrar’ın ciddi bir kronik rahatsızlığı nedeniyle tıbbi test yaptırmak ve tedavi görmek üzere Ürdün’e seyahat etmesine izin verildi. İsrail yetkilileri defalarca Cerrar’ın bir güvenlik tehlikesi olduğunu açıkladılar, ancak Nisan 2015’ten beri Cerrar’ı herhangi bir adli suçla suçlamadılar. Cerrar, 2 Nisan 2015’te İsrail askerleri tarafından Ramallah’taki evinde tutuklandı ve idari gözaltına alındı. 15 Nisan 2015’te idari gözaltı kararının yeniden değerlendirildiği duruşmada askeri savcılık, Cerrar’a, yasaklı siyasi parti olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyeliği ve İsrail askerlerini kaçırmaya teşvik suçlamaları da dahil olmak üzere 12 suçlama yöneltti. Cerrar bu suçları şiddetle reddetti. Avukatları ise söz konusu suçlamaların yasal ve fiili açıdan tamamıyla asılsız olduğunu öne sürdü. İsrail askeri mahkemesinde görülen ve uluslararası adil yargılama standartlarına uymayan bir yargılama sonucunda Halide Cerrar aralarında teşvik suçunun da bulunduğu dört ayrı suçtan mahkum edildi. Cezaevinde 14 ay kaldı ve beş yıllık şartlı ertelemeyle 3 Haziran 2016’da serbest bırakıldı.

Görgü tanıklarının anlatımlarına göre 2 Temmuz 2017 günü, sabaha karşı 04:00 sularında, yaklaşık 50 silahlı İsrail askeri, Halide Cerrar’ın işgal altındaki Batı Şeria’ya bağlı Ramallah’taki evine baskın düzenleyerek Cerrar’ı gözaltına aldı. Askerler, Cerrar’ın cep telefonuna, tablet bilgisayarına ve hard diskine el koydu. Cerrar, herhangi bir suçlama veya duruşma olmaksızın HaSharon cezaevinde bir yıldan uzun bir süre idari gözaltında tutuldu. Uluslararası insancıl hukuk gereğince işgal altındaki topraklarda gözaltına alınan kişiler, işgalci gücün topraklarında değil, ancak işgal altındaki topraklarda gözaltında tutulabilir. Bu nedenle Halide Cerrar’ın HaSharon cezaevine sevk edilmesi, uluslararası insancıl hukukun ihlalidir.

İdari tutuklama (görünürde, aşırı ve olası güvenlik tehdidi oluşturan kişileri gözaltına almak suretiyle alınan istisnai bir güvenlik tedbiri olarak sunulurken) İsrail tarafından, suç işlediğine dair hakkında yeterli ve kabul edilebilir kanıt bulunmayan ancak adli suç şüphesi barındırdığı iddia edilen kişileri gözaltına alma, suçlama ve yargılamaya dayanan adalet sistemine bir alternatif olarak veya hiçbir şekilde gözaltına alınması gerekmeyen kişileri gözaltına almak amacıyla kullanılıyor. Her gözaltı emri için geçerli maksimum süre altı ay olmasına rağmen bu emirler süresiz şekilde uzatılabiliyor ve Uluslararası Af Örgütü, İsrail tarafından idari gözaltında tutulan bazı Filistinlilerin, yalnızca ifade ve toplanma özgürlüğü haklarını barışçıl bir biçimde kullanmalarından ötürü tutuldukları görüşünde.

Filistinli insan hakları örgütü Addameer’in verilerine göre, Eylül 2018 itibariyle, üç çocuk ve Filistin Yasama Konseyi’nin iki üyesi de dahil olmak üzere 465 kişi, İsrail tarafından herhangi bir suçlama veya duruşma olmaksızın idari gözaltında tutuluyor.

SONA ERDİ
537 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2