Şahidül Alam’ın kefaletle serbest bırakılması talebi reddedildi

DÜŞÜNCE MAHKUMU ŞAHİDÜL ALAM’IN TUTUKLULUK SÜRESİ UZATILDI

Düşünce mahkumu ve muhtemel işkence mağduru Şahidül Alam’ın kefaletle serbest bırakılması talebi reddedildi ve ifade özgürlüğü hakkını barışçıl biçimde kullandığı için Bangladeş’in Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Yasasının aşırı sert 57. Başlığı gereğince hakkında açılan davada tutukluluk süresi uzatıldı. Şahidül Alam, yargılandığı ve suçlu bulunduğu takdirde 14 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilir.

Bangladeş hükümetini eleştiren görüşlerini Facebook hesabında açıklaması nedeniyle bir aydan uzun bir süre önce haksız yere gözaltına alınan Bangladeşli ünlü fotoğrafçı ve aktivist Şahidül Alam’ın kefaletle serbest bırakılma talebi 11 Eylül 2018’de Dakka’daki yerel mahkeme tarafından reddedildi.

Alam, kefaletle serbest bırakılma talebinin değerlendirilmesi için hem yerel mahkemeye hem de yüksek mahkemeye başvurdu ancak talepleri defalarca reddedildi. En son 4 Eylül 2018’de Yüksek Mahkeme hakiminin Alam’ın kefaletle serbest bırakılma talebini değerlendirmeye “utandığını” hiçbir gerekçe sunmaksızın açıklaması sonrasında yerel mahkeme de ret kararı verdi.

2013 tarihli Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yasasının 57. Başlığı, en az yedi yıl, en fazla ise 14 yıl hapis cezası ön görüyor. Alam’ın Facebook’ta yapmadığı bir açıklama da yargılandığı davada kendisine atfediliyor.

Şahidül Alam, 29 Temmuz 2018’de hızla giden bir otobüsün iki öğrencinin ölümüne yol açtığı olay sonrasında yolların daha güvenli yapılması talebiyle düzenlenen öğrenci protestoları kapsamında gözaltına alındı. Alam, 5 Ağustos’ta Al-Jazeera English haber kanalına verdiği röportajda hükümetin protestolara aşırı sert müdahalesini eleştirmişti. Birkaç saat sonra Dedektif Şube memurları tarafından tutuklama emri kendisine gösterilmeksizin evinden alınarak Dedektif Şube merkezine götürülmüştü.

Uluslararası Af Örgütü, Şahidül Alam’ı yalnızca ifade özgürlüğü hakkını barışçıl biçimde kullandığı için gözaltına alınan bir düşünce mahkumu olarak değerlendiriyor.

Hemen şimdi yetkililere çağrıda bulunun:

  • Yalnızca düşüncelerini barışçıl biçimde ifade ettiği için gözaltına alınan düşünce mahkumu Şahidül Alam derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalı ve hakkında açılan tüm davalar düşürülmelidir;
  • Şahidül Alam’ın işkence gördüğü iddialarına yönelik bağımsız ve etkin bir soruşturma derhal başlatılmalı ve iddiaların doğru olması halinde sorumlular adil yargılamalarla adalet önüne çıkarılmalıdır;
  • Bangladeş yasalarının uluslararası insan hakları hukukuna uygun hale getirilmesi için Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yasası değiştirilmeli veya yürürlükten kaldırılmalıdır.

 

EK BİLGİ

Şahidül Alam, Bangladeş hükümetinin bile değiştirilmesi gerektiğini kabul ettiği aşırı sert Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yasasının 57. Başlığı gereğince gözaltına alındı. The Daily Star gazetesinin bildirdiğine göre 2013’ten beri aynı başlık gereğince yaklaşık 700 dava açıldı.

Bangladeş’in Aralık ayında gerçekleştireceği genel seçimlere yalnızca üç ay kaldı. BİT Yasası, Bangladeş hükümetinin muhalif sesleri susturmak için kullandığı en önemli araç haline geldi. İnternette veya elektronik ortamda ifade özgürlüğü hakkının kullanılması için en az yedi yıl hapis cezası ön gören yasanın 57. Başlığı, Bangladeş hükümetinin eleştirel düşüncelere karşı giderek artan tahammülsüzlüğünün bir yansımasıdır.

BİT Yasasının muğlak bir şekilde yazılmış olan hükümleri, insanların “Bangladeş’in egemenliği, bütünlüğü ve güvenliği adına” ya da “devletin imajını zayıflattıkları” veya “dini inancı yaraladıkları” düşünüldüğü takdirde yargılanması için yetkililerin elini güçlendiriyor.

Hükümet, bu yasayı, gazetecilere yalnızca barışçıl bir biçimde işlerini yaptıkları için suç isnat etmek ve medyadaki muhalefeti susturmak için kullandı. Aralık 2016’da yazılı basında ve televizyonda görev yapan gazeteci Nazmul Huda tutuklandı, gözaltında tutulduğu sırada darp edildi ve tekstil işçilerinin başkent Dakka dışında gerçekleştirdiği protestoları haber yaptığı gerekçesiyle BİT Yasası gereğince suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Şahidül Alam, daha güvenli yolların yapılması talebiyle düzenlenen öğrenci protestoları kapsamında 29 Temmuz 2018 ile 1 Ağustos 2018 tarihleri arasında BİT Yasası gereğince gözaltına alınan 17 kişiden biridir. Barışçıl protestolara biber gazı ve plastik mermilerin kullanımı da dahil olmak üzere aşırı ve gereksiz polis gücüyle karşılık verildi. Öğrenciler, hükümet yanlısı öğrenci grubu Bangladesh Chattara League’in de saldırılarına uğradı. Bangladesh Chattara League üyeleri, sopalar ve metal çubuklarla öğrencilere ve protestoları haber yapan gazetecilere saldırdı.

Şahidül Alam, gözaltındayken işkence gördüğünü, gözaltına alındığı sırada üzerinde olan kıyafetlerin işkence sırasında kan lekesi olduğunu, ancak 6 Ağustos’ta mahkemeye çıkmadan önce lekelerin çıkarılması için yıkandığını ve aynı kıyafetleri giymeye zorlandığını kamuoyuna açıkladı. Alam’ın iddialarıyla ilgili olarak polis memurlarına yönelik bir soruşturma istenmedi ve başlatılmadı. 12 Ağustos’ta sulh hakimi, soruşturmayı yürüten polis memurunun talebi üzerine Şahidül Alam’ın cezaevine gönderilmesine karar verdi.

Nobel ödülü sahibi 11 kişi ile dünyanın her yerinden tanınmış 17 kişi, Bangladeş’teki basın fotoğrafçılığı hareketinin önderi olduğunu ifade ettikleri Şahidül Alam’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Bangladeş’in 1971’deki bağımsızlık savaşının belgelenmesine sunduğu katkılardan dolayı 2012’de “Banladeş Bağımsızlık Savaşı’nın Dostu” unvanı verilen Hindistanlı ünlü fotoğrafçı Raghu Rai, derin üzüntü duyduğunu ifade ederek Başbakan Şeyh Hasina’ya, “kitlelerin gözü kulağı” olarak isimlendirdiği Şahidül Alam’ı cezalandırmama çağrısında bulundu.

 

UA: 146/18

SONA ERDİ
457 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2