Gazeteci Elena Klimova Propaganda ile Suçlanıyor

Elena Klimova, Urallar’ın Nijniy Tagil şehrinde bir gazeteci, ergenlik dönemindeki Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ) bireyleri desteklemeyi amaçlayan internet projesi “Çocuklar 404” (Children 404) nedeniyle, “geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propagandası” ile suçlanıyor. Mahkeme “propaganda” yasasını çiğnediğine hükmederse, ağır bir para cezası alacak ve proje sonlandırılacak.

Elena Klimova 17 Ocak’ta, şehrin ceza işleri soruşturma dairesinden bir telefon aldı. Polis “konuşmak” için onu çağırıyordu. Resmi bir çağırı olmamasına rağmen gitmeye karar verdi. Elena’ya, soruşturmanın yapıldığı ofiste,  St.Petersburg parlamento üyesi Vitaliy Milonov’un çeşitli yetkililere kendisi hakkında yedi şikayette bulunduğu söylendi. Milonov, “Çocuklar 404” ve onunla bağlantılı sosyal iletişim ağlarının kapatılmasını ve Elena’nın “propaganda” yasası gereğince para cezası almasını talep etmişti. Elena ne Milonov’un şikâyetlerini okuyabildi ne de diğer dava belgelerini görmesine izin verildi. Projesinin amacının ergenlikteki LGBTİ bireylere yardımcı olmak ve onlara psikolojik destek sağlamak olduğunu açıkladığında, polis projede “propaganda” olmadığına katıldı ve Elena’ya yönelik bir dava açılmayacağını söyledi.

Fakat 31 Ocak’ta, Elena aynı polis tarafından tekrar çağırıldı. Vardığında Elena’ya, hakkında “geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propagandasını yapmak” suçundan dava açılması gerektiği söylendi. Elena’nın “Geçen seferden bu yana ne değişti?” sorusu üzerine polis, “Anlamak zorundasın, ben sadece emirlere uyuyorum” şeklinde cevap verdi.

Dava şu anda Nijniy Tagil Mahkemesi’nde. Duruşma tarihi henüz belirlenmedi.

Elena Klimova’nın “geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propagandası” yasası ile suçlanmasından kaygı duyuyoruz. 

 

UA: 25/14 Endeks: EUR 46/015/2014 Çıkış Tarihi: 21 Şubat 2014

Eylemi Paylaş:
11 2