Genç Aktivistin Ölüm Cezası Onaylandı

Ali Muhammed El-Nimr 17 yaşındayken işlediğini "itiraf" ettiği suçlar nedeniyle 27 Mayıs 2014'te ölüm cezasına mahkum edildi. Özelleşmiş Ceza Mahkemesi tarafından onaylanan karar Ağustos 2015'te İçişleri Bakanlığı'na iletildi. Suudi Arabistan Kralı tarafından da onaylanması durumunda El-Nimr infaz edilebilir.  

Suudi Arabistan yetkililerinden El-Nimr'e verilen ölüm cezasını bozmalarını ve ölüm cezasına başvurulmaksızın yeniden ve adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz. 

El-Nimr'in işlediği iddia edilen suçlar arasında hükümete karşı eylemlere katılmak, güvenlik güçlerine saldırmak, makineli tüfek bulundurmak ve silahlı soygun yer alıyor. Mahkeme kararını El-Nimr'in itiraflarına dayandırıyor. El-Nimr ise itirafların işkence ve kötü muamele ile alındığını iddia ediyor. Ancak mahkeme bu iddiaları göz ardı etmiş bulunuyor.

15 Ekim 2014'te infaz edilen din adamı Şeyh Nimr El-Nimr'in yeğeni olan Ali Muhammed El-Nimr 14 Şubat 2012'de tutuklandığında 17 yaşındaydı. İlk önce Damman Cezaevi'nde tutulan El-Nimr bu süre zarfında avukatlarıyla görüştürülmedi ve iddialarına göre işkenceye uğradı. Ardından Dar al-Mulahaza Rehabilistasyon Merkezi'ne transfer edildi. 18 yaşına bastığında tekrar Damman Cezaevi'ne gönderildi.

Suudi Arabistan dünyada en fazla infazın gerçekleştiği ülkelerden biri. Ocak ve Ağustos 2015 tarihlerinde en az 130 kişinin infaz edildiği ülkede 18 yaşın altındayken işlenen suçlar için de, uluslararası insan hakları hukukuna göre tamamen aykırı olsa da, ölüm cezası kararı veriliyor ve infazlar gerçekleştiriliyor.  Ülkede ölüm cezasıyla yargılanan kişilerin adil yargılanma hakkı da sıklıkla ihlal ediliyor.

Ülkede 2011 yılındaki protestolardan bu yana Şiiler ile yetkililer arasındaki gerilim artmış bulunuyor. Şiilerin çoğunlukta olduğu Doğu Eyaleti'nde reform çağrıları ve tutuklamalara ve baskılara karşı protestolar sürüyor. Suudi Arabistan yetkilileri protestolarda yer aldığı veya devleti eleştirdiği düşünülen kişilere yönelik baskıcı uygulamalarda bulunuyor Örneğin protestocular suçlamada bulunulmadan, kimi zaman günlerce veya haftalarca iletişimsiz bir şekilde gözaltında tutuluyor, işkenceye ve kötü muameleye uğruyor. 

 

UA: 143/14 Endeks: MDE 23/2452/2015 Çıkış Tarihi: 16 Eylül 2015

Eylemi Paylaş:
11 2