Gözaltında İşkenceye Uğrayan İslam Halil Tehlike Altında

Gözaltında işkenceye uğrayan ve 9 gün hücre hapsinde tutulan İslam Halil'in sağlık durumu kötüye gidiyor ve doktora erişimi engelleniyor.

Mısır yetkililerini hukuksuz bir şekilde gözaltında tutulan İslam Halil'i derhal serbest bırakmaya ve işkence ve kötü muameleden korumaya, Halil'e işkence uygulayan kişileri adalet önüne getirmeye ve Halil'in doktora erişimini sağlamaya çağırıyoruz.

Satış elemanı İslam Halil, 22 yaşındaki hukuk öğrencisi ve aktivist kardeşi Nur Halil ve babası el-Said Halil ile birlikte 24 Mayıs 2015'te Mısır Ulusal Güvenlik Birimi (NSA) tarafından tutuklandı ve Kaire'nin kuzeyindeki NSA ofisine sevk edildi. NSA'in asıl hedefi olan kardeşi dört gün, babası ise 15 gün sonra özgürlüğüne kavuşurken İslam Halil serbest bırakılmadı. Halil NSA'nın sorgulamaları sırasında dövüldü, elektrik şoka maruz bırakıldı ve bilincini kaybedene kadar ayakta ve çıplak tutuldu. Terörizm ile suçlanan Halil'in NSA çalışanları tarafından, güvenlik güçlerine yönelik şiddet eylemlerinde bulunan İslam Gamal ile karıştırıldığı tahmin ediliyor.

Halil 9 Temmuz 2015'de NSA'nın Kaire'deki başka bir ofisine sevk edildi ve burada da işkenceye uğradı. 24 Eylül'e kadar nerede olduğu ailesine bildirilmedi. Bu tarihte Karmuz Cezaevi'ne, Ocak 2016'da ise Borg el-Arap Cezaevi'ne sevk edildi. Halil yasaklı Müslüman Kardeşler grubuna üye olmak, şiddete teşvik etmek ve güvenlik güçlerine saldırmakla suçlanıyor ve suçlu bulunursa ölüm cezasına mahkum edilebilir.

Halil, son olarak, 25 tutuklunun bulunduğu 24 metrekarelik hücresine daha fazla tutuklunun yerleştirilmesi üzerine sözlü münakaşaya girdiği İskenderiye'deki Borg el-Arap Cezaevi çalışanları tarafından da işkenceye uğradı. Yarım saat boyunca copla dövüldü, giysileri parçalandı ve 21 Temmuz'da 9 gün süreli hücre hapsine mahkum edildi. Temiz içme suyuna ve açık havaya erişimi ile aile ziyaretleri engellendi. Hücre hapsini protesto amacıyla açlık grevine başlayan Halil 29 Temmuz'da hücre hapsi sona erince açlık grevini sonlandırdı ve önceki hücresine geri yerleştirildi. Açlık grevi sonucu sağlık durumu kötüleşti. Şu anda düzenli olarak kusma ve baş dönmesi problemleri yaşıyor. Doktora erişimi ise engelleniyor.

Uluslararası Af Örgütü, NSA'nın zorla kaybetmeyi barışçıl muhalif görüşleri bastırmak için yaygın bir şekilde kullandığını belgelemiştir. Ülke genelinde her gün en az 3-4 kişi kaybedilmektedir. Zorla kaybetmelerdeki bu artış kaçırma, işkence gibi suçlardan sorumlu olan Mısır İstihbarat Servisinde uzun yıllar çalışmış olan Magdy Abd el-Ghaffar'ın İçişleri Bakanı olmasıyla birlikte artmıştır. 

UA: 187/16 Endeks: MDE 12/4620/2016 Tarih: 5 Ağustos 2016

Eylemi Paylaş:
11 2