Gözaltındaki Libyalı gazetecinin sağlığı tehlikede

19 Aralık’tan beri hücre hapsinde tutulan ve kimseyle görüştürülmeyen gazete editorü Amara Abdalla al-Khatabi, 28 Şubat 2013’te açlık grevine başladı. Sağlığı kötüye gidiyor.

67 yaşındaki Amara Abdalla al-Khatabi Libya’da bir gazeteci... Yargı sistemindeki yolsuzluğu ele alan bir makale yayımladı ve şu anda cezaevinde. İnsan hakları aktivistleri olarak al-Khatabi’nin yayımladığı makale sebebiyle tutuklandığı tahmin ediyoruz.

Al-Khatabi, Libya’nın başkenti Trablus’taki Hudba Cezaevi’ndeki tutukluluğunu protesto etmek için 28 Şubat’ta açlık grevine başladı. 11 Mart’ta mahkeme karşısına çıktığında sağlık durumu o kadar kötüydü ki, mahkeme heyeti karşısında ayakta durmak için destek alması gerekti. Aslında durumunun ciddiyetini avukatının aktardıkları yeterince ortaya koyuyordu: al-Khatabi duruşma sırasında bilincini kaybetmişti.

Avukatı, al-Khatabi’nin kefalet karşılığı serbest bırakılması ya da bir hastaneye gönderilmesini talep etti, ancak tüm bu talepler reddedildi. Bütün bunların yanı sıra, avukatın gazeteciyle görüşmesine ve dava dosyasına erişmesine ilk kez, duruşma tarihi olan 11 Mart’ta izin verildi.

Libya medyasında çıkan haberlere göre, Adalet Bakanı Salah Marghani, 4 Mart’ta bir basın toplantısı düzenleyerek al-Khatabi’nin kefalet ile serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Marghani ayrıca basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğüne saygı gerekliliğinin altını çizdi.  

Bizler, Uluslararası Af Örgütü ve insan hakları savunucuları olarak, 23 Nisan 2013’e kadar, aşağıdaki taleplerimizi içeren dilekçeleri Libya Adalet ve İnsan Hakları Bakanı ile İçişleri Bakanı’na gönderiyoruz.

 

Destek vermek için dilekçeyi imzalayın ya da Arapça, İngilizce ya da kendi dilinizde yazın:

 

Taleplerimiz:

  • Amara Abdalla al-Khatabi’yi, eğer barışçıl bir biçimde ifade özgürlüğünü kullandığı için tutuklandıysa, derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakın.
  • Amara Abdalla al-Khatabi’nin ailesine ve avukatlarına tam erişimini sağlayın ve kendisine yönelik şuçlamalar hakkında tam olarak bilgilendirin.
  • Amara Abdalla al-Khatabi’nin uygun tıbbi bakımını, gerekliyse cezaevi dışında olmak üzere, derhal sağlayın.

 

LÜTFEN MEKTUPLARINIZI 22 NİSAN 2013’TEN ÖNCE AŞAĞIDAKİ ADRESLERE GÖNDERİN:

 

Adalet ve İnsan Hakları Bakanı

Salah Marghani   

Ministry of Justice and Human Rights

Fax: +218 2 14 80 54 27

Hitap: Sayın, Your Excellency

 

İçişleri Bakanı      

Ashur Shuwail      

Fax: +218 2 14 80 36 45

+218 21 44 42 997

Hitap: Sayın, Your Excellency

Eylemi Paylaş:
11 2