Hak Savunucusu Arkadaşlarımız Serbest Bırakılmalı

Onlar hayatlarını bizim haklarımız için mücadeleye adadılar. Şimdi onların hakları için harekete geçme sırası bizde.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser'inde aralarında bulunduğu 10 insan hakları savunucusu 5 Temmuz'da İstanbul'da katıldıkları bir insan hakları çalıştayı sırasında polis tarafından gözaltına alındı. Aralarından sekiz kişi yargılanmak üzere tutuklanarak cezaevine gönderildi, diğer iki kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Haklarındaki iddianame 17 Ekim'de kabul edildi. Hak savunucuları, tamamıyla temelsiz bir şekilde, terör suçlamaları ile karşı karşıyalar.

Hak savunucularının gözaltına alınmaları, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın ‘‘silahlı terör örgütü’’ üyeliği gibi absürt bir şüpheyle gözaltına alınarak tutuklanmasından neredeyse bir ay sonra gerçekleşti. Kılıç, 6 Haziran'da gözaltına alındı ve 10 Haziran'da tutuklandı. Kılıç'ın adı 17 Ekim'de kabul edilen iddianameye de eklendi.

Bu cesur hak savunucuları, insan haklarına olan inançlarından başka hiçbir neden olmaksızın tutuklandılar. Onlar parmaklıklar ardındayken bizler onlar için yürüyor olacağız. Onlar susturulurken biz, onlar için konuşacağız. Çünkü insan haklarını savunmak suç değildir!

Sen de bize katıl, tutuklu hak savunucularının serbest bırakılması ve tümü hakkındaki suçlamaların düşürülmesini beraber talep edelim.
 

EK BİLGİ

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser’in de aralarında bulunduğu sekiz insan hakları savunucusu ile Almanya ve İsveç’ten katılan iki eğitmen, 5 Temmuz sabah saat 10:00 civarında İstanbul Büyükada’da bir otelde düzenledikleri çalıştay sırasında polis tarafından gözaltına alındı.

Bu on kişi, Türkiye yasalarına aykırı bir şekilde 28 saat boyunca kimseyle görüştürülmeden ve gözaltıları hakkında yakınlarını bilgilendirmelerine izin verilmeden gözaltında tutuldu. Avukatlarını görmeleri de, yine Türkiye yasaları ihlal edilerek, 24 saati aşan bir süre boyunca engellendi. STK’lar insan hakları savunucuları ve eğitmenlerin Büyükada’da tutuldukları yerin bilgisine ancak 5 Temmuz'un akşam saatlerinde ulaşabildi. Yetkililer aynı gece sekiz insan hakları savunucusunu başka yerlere nakletti ve yine, 6 Temmuz günü saat yaklaşık 15:00’a kadar nerede tutulduklarını doğrulamayı reddetti.

Avukatların tutuldukları dört farklı polis gözaltı merkezlerini ziyaret etmesine ancak bundan sonra izin verildi. Gözaltına alınan 10 kişinin önce yedi gün boyunca gözaltında tutulmalarına yetki verildi. Daha sonra 11 Temmuz'da bu süre yedi gün daha uzatıldı. 18 Temmuz'da ise aralarında İdil Eser'in de yer aldığı dört insan hakları savunucusunun ve iki eğitmenin “örgüte üye olmamakla beraber örgüt adına suç işleme” şüphesiyle tutuklanmalarına karar verildi. Diğer dört hak savunucusu ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılan dört hak savunucusundan ikisi savcının itirazı üzerine 23 Temmuz'da tutuklandı. 

Yargılanmak üzere tutuklanan altı insan hakları savunucusu Günal Kurşun (avukat, İnsan Hakları Gündemi Derneği), İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi), Özlem Dalkıran (Yurttaşlar Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (avukat, Yurttaşlar Derneği) ve iki eğitmen Peter Steudtner ve Ali Gharavi'dir. 

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan iki hak savunucusu ise, Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği) ve Şeyhmus Özbekli (Hak İnsiyatifi).   

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve insan hakları savunucusu Taner Kılıç kendisine ve 22 diğer avukata yönelik yakalama emrine dayanılarak 6 Haziran’da İzmir’de gözaltına alındı. Kılıç sabah 6.30’da evinden gözaltına alındı ve ofisine götürüldü. Hem evi hem de ofisi polis tarafından arandı ve aramanın ardından Emniyet’e sevk edildi. 9 Haziran’da savcılığa getirildi ve “Fethullahçı Terör Örgütü” üyeliğinden suçlanarak tutuklandı. 

İmza kampanyamızı imzalayın veya taleplerimizin yer aldığı mektuplarınızı aşağıdaki adrese gönderin:

Sn Abdulhamit Gül

Adalet Bakanı

Adalet Bakanlığı

06659 Ankara, Türkiye

Faks: 0 312 419 33 70

E-posta: ozelkalem@adalet.gov.tr

ARKA PLAN

İnsan hakları savunucularına ve eğitime kolaylaştırıcılık yapan uluslararası eğitimenlere yönelik yapılan gözaltılar, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Türkiye yetkilileri tarafından başlatılan ve giderek artan baskı ortamında gerçekleşti. En az 50 bin kişi tutuklu yargılanmak üzere cezaevlerine sevk edilirken, 100 bini aşkın kamu çalışanı mesleklerinden ihraç edildi. Yetkililer medya ve sivil toplumda eleştirel sesleri hedef aldı; darbe girişiminden bu yana en az 130 gazeteci ve medya çalışanı gözaltına alındı, yüzlerce medya kuruluşu ve STK ise kapatıldı.

Sadece bir ay önce, 6 Haziran 2017’de saygın bir insan hakları savunucusu ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç haksız bir şekilde “Fethullahçı Terör Örgütü” üyeliği ile suçlanarak gözaltına alındı. 9 Haziran’da ise tutuklu yargılanmak üzere cezaevine sevk edildi. Uluslararası Af Örgütü, hakkındaki tüm suçlamaların düşürülmesi ile derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması için çağrıda bulunuyor. YK Başkanımız Av.Taner Kılıç'ın derhal serbest bırakılması için başlattığımız acil eyleme ulaşmak için tıklayınız.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye yetkililerine ifade özgürlüğüne ve muhalif görüşlere yönelik saldırıları sonlandırmaları, medya ve sivil toplum çalışanlarının meşru çalışmalarını barış içinde ve korku duymadan sürdürebilmelerine izin vermeleri için çağrıda bulundu.

 

UA: 166/17 Endeks: EUR 44/6676/2017 Tarih: 7 Temmuz 2017
İMZALA
6434 İMZA 25 GÜN KALDI
Eylemi Paylaş:
11 2