Halil İslam, şartlı tahliyesine rağmen hiç kimseyle görüştürülmüyor

19 Şubat 2019’da Mısır’da bir hakim, aktivist Halil İslam'ın şartlı tahliye edilmesine karar verdi. 25 Şubat’ta polis, tahliye işlemlerini gerçekleştirmek üzere İslam’ı Tanta polis merkezine götürdü, ancak serbest bırakmak yerine hiç kimseyle görüşmesine izin vermeden alıkoydu.

Acil eylemimizi imzala, Halil İslam'ın serbest bırakılması için harekete geç!

Halil İslam 10 Mart 2018’de Ulusal Güvenlik Ajansı yetkilileri tarafından kaçırılmış ve zorla kaybedilmişti. O tarihten itibaren yaklaşık bir yıl boyunca “yasadışı bir gruba üye olmak” ve “yanlış bilgi yaymak” gibi uydurma suçlamalarla keyfi olarak gözaltında tutuldu. Ailesi, hiç kimseyle görüştürülmeden gözaltında tutulan İslam’ın durumu için endişeli.

2015’te 122 gün boyunca zorla kaybedilen İslam, bu süre içinde işkenceye uğradı ve aralarında “yasadışı bir gruba üye olmak” suçunun da bulunduğu çok sayıda uydurma suçlama nedeniyle tek başına hücre hapsinde tutuldu. 10 Mart 2018’de Ulusal Güvenlik Ajansı yetkilileri, Asvan kentinde bulunduğu sırada İslam’ı kaçırdı. Ailesi, akıbetini ve nerede tutulduğunu ancak 2 Nisan’da öğrenebildi. 2015’te uğradığı işkence ve sert gözaltı koşulları nedeniyle İslam’ın sağlığı gözaltına alındığından bu yana her geçen gün kötüye gitti. Ailesi, İslam’ın bir kez daha işkence ve diğer türde kötü muameleye uğrayabileceğinden endişe ediyor ve acilen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğunu düşünüyor.

Ek Bilgi

27 Şubat 2019’da polis memurları Halil İslam’ın ailesine ve avukatına İslam’ı artık gözaltında tutmadıklarını söyledi. O tarihten beri hiç kimseyle görüşmesine izin verilmeyen İslam’ın akıbeti ve nerede tutulduğu bilinmiyor. Ailesi, işkence ve diğer türde kötü muameleye uğradığından endişe ediyor.

Mısır’da 2011’deki ayaklanmaların sekizinci yıl dönümüne denk gelen 25 Ocak 2019’da, İslam ve diğer dört mahkum, keyfi olarak gözaltında tutulmalarını protesto etmek için açlık grevine başladı. İslam, 10 Mart 2018’den beri uydurma suçlamalarla tutuklu yargılanıyordu. İslam’la birlikte yargılanan diğer beş sanığa aynı suçlamalar yöneltiliyordu. Aynı suçlamalarla yargılanan diğer beş sanık da Eylül 2018’de serbest bırakıldı, ancak Halil İslam keyfi olarak gözaltında tutulmayı sürdürdü. Uluslararası Af Örgütü, İslam’ın gözaltında tutulmasının ve kendisine uydurma suçlamalar yöneltilmesinin, Mısır’daki zorla kaybetmeler ve keyfi gözaltılara yönelik yürüttüğü siyasi aktivizmine karşı yapılan bir misilleme olduğu kanaatindedir.

Halil İslam dört yıl içinde iki kez zorla kaybedildi. 2015’te işkenceye uğradı ve tek başına hücre hapsinde tutuldu. 10 Mart 2018’de, Asvan kentinde bulunduğu sırada İslam’la iletişimini üç hafta boyunca kaybeden ailesi, Asvan polis merkezine kendisinin orada tutulup tutulmadığını sordu, ancak polis merkezindeki memurlar İslam’ın orada tutulduğunu inkar etti. 15 Mart 2018’de aile, olayla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu ama bir yanıt alamadı. Ayrıca, Kahire’nin güneydoğusundaki Hurgada savcılığı ile Asvan savcılığına başvurdular, ancak her iki savcılık da İslam’ı gözaltında tuttuklarını inkar etti. Nihayet 2 Nisan 2018’de, Tora Soruşturma Cezaevine yaptığı bir ziyaret sırasında onu gören birinden İslam’ın orada tutulduğunu öğrendiler. Ailesi, İslam’ın 1 Nisan 2018’de Yüksek Devlet Güvenlik Savcılığı tarafından yanında avukatı olmadan sorgulandığını söyledi. Uluslararası Af Örgütü’nün edindiği bilgilere göre, cezaevi yönetimi, İslam’a dışarıdan kitap ve yiyecek gönderilmesini engelledi ve bir ay boyunca ailesinin ziyaretine izin vermedi. Ailenin bildirdiğine göre İslam, bir noktada böceklerle dolu bir koğuşa sevk edildi ve suyla yeterli yiyecekten yoksun bırakıldı. Aile ayrıca, İslam’ın daha sonra gözaltında tutulan diğer kişilerin bulunduğu bir koğuşa yerleştirildiğini, oradaki kişilerin İslam’ı namaz kılmaya zorladığını ve sigara içmesini ve bazı kitapları okumasını engellediğini ifade etti.

2015’te Ulusal Güvenlik Ajansı yetkilileri, İslam’ı Garbiya ilinde bulunan Tanta mahallesindeki evinden kaçırmış ve 122 gün boyunca zorla kaybetmişti. Halil İslam bu süre içinde işkenceye maruz kaldı, tek başına hücre hapsinde ve sert cezaevi koşullarında tutuldu. Yetkililer, İslam’ı özgürlüğünden mahrum bıraktıklarını defalarca inkar etti, akıbetini ve nerede tutulduğunu ise gizlediler. İslam’ın tanıklığına göre, Ulusal Güvenlik Ajansı yetkilileri onu defalarca işlemediğini söylediği suçları “itiraf etmeye” zorladı. 31 Ağustos 2016’da savcılık İslam’ın kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi ve Halil İslam savcılık kararıyla serbest bırakıldı. Halil İslam, yasaklı “Müslüman Kardeşler” grubuna üye olmak, “şiddete teşvik” ve “güvenlik güçlerine saldırıda bulunmak” ile suçlanıyordu.

Ailesi, Ocak ayında girdiği açlık grevinin yanı sıra sert gözaltı koşulları nedeniyle İslam’ın sağlığının önemli ölçüde bozulduğunu düşünüyor.
Acil Eylem başlangıç tarihi: 01.04.2019
Acil Eylem bitiş tarihi: 18.04.2019

Eylemi Paylaş:
11 2