Hindistan'da Kız Kardeşlere Tecavüz Cezası

Hindistan'da tamamı erkeklerden oluşan köy heyeti 23 yaşındaki Meenakshi Kumari ve 15 yaşındaki kız kardeşine tecavüz edilmesine karar verdi. Köyden kaçan kız kardeşler ve ailesi şu anda Delhi'de bulunuyor.

30 Temmuz'da Uttar Pradesh eyaletinin Baghpat şehrindeki bir köyde verilen "karar", kız kardeşlerin ağabeyinin ve "üst kast" mensubu olarak kabul edilen Jat ailesinden evli bir kadının birlikte köyü terk etmelerine karşı ceza olarak verildi. Heyet ayrıca kız kardeşlerin çıplak bir şekilde ve yüzleri siyaha boyanarak açık alanda yürütülmesine karar verdi.

Söz konusu "kararın" verilmesinden bir süre önce kendilerine yönelik şiddet uygulanacağının farkına varan aile 24 Mayıs'ta köyden kaçtı. 30 Mayıs'ta köydeki evleri yağmalanan aile şu anda Delhi'de bulunuyor ve güvenliklerinden endişe duyuyor. Aile fertlerinden Sumit Kumari polisin kendilerini dinlemediğinden şikayetçi. Aile, şu anda hamile olan Jat ailesi mensubu kadının hayatından da endişe duyuyor.

Hindistan yetkililerini Meenakshi Kumari'nin,  kız kardeşinin ve ailenin güvenliğini sağlamaya, köy heyetinin verdiği "kararları" derhal, tarafsız ve kapsamlı bir şekilde soruşturmaya ve Jat ailesi mensubu kadının güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz. 

 

UA: 186/15 Endeks: ASA 20/2316/2015 Çıkış Tarihi: 24 Ağustos 2015

SONA ERDİ
578 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2