İki Gazeteci 14 Yıl Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya

İki gazeteci barışçıl gazetecilik faaliyetleri nedeniyle 14 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Her iki gazeteci de derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalı ve kendilerine yöneltilen suçlamalar düşürülmelidir.

Myanmar yetkililerini, ifade özgürlüğü kapsamına giren insan haklarını barışçıl bir şekilde kullanmaları nedeniyle gözaltına alınan Wa Lone ve Kyaw Soe Oo’yu derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya ve kendilerine yönelik tüm suçlamaları düşürmeye çağırıyoruz.

Reuters haber ajansına bağlı olarak çalışan Wa Lone ve Kyaw Soe Oo, 10 Ocak 2018 tarihinde Myanmar’ın eski başkenti Yangon’da bir mahkeme tarafından Myanmar Devlet Sırları Yasası’nı ihlal etmekle suçlandı. Sömürge döneminden kalan yasa, “devletin güvenliği veya çıkarlarına zararlı” amaçlarla belge ve bilgiler edinen, kaydeden ya da yayımlayan kişilere 14 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.

İki gazeteci Arakan Eyaleti’nde Arakanlı Müslüman azınlığı hedef alan şiddetli askeri baskıları araştırıyorlardı.12 Aralık 2017’de Yangon’un kuzeyinde polis memurlarıyla bir akşam yemeğine davet edildikten sonra gözaltına alındılar. Daha önce karşılaşmadıklarını belirttikleri polislerin kendilerine birtakım belgeler vermesinden neredeyse hemen sonra tutuklandılar. Myanmar Polisi’nin bildirdiğine göre iki gazeteci, “Arakan Eyaleti ve güvenlik güçleriyle ilgili önemli ve gizli devlet belgelerini yabancı bir haber ajansına göndermek niyetiyle bulundurmak” nedeniyle tutuklandı. Devlete bağlı medya, Myanmarlı iki polis memurunun da bu konuyla bağlantılı olarak tutuklandığını açıkladı, ancak Uluslararası Af Örgütü henüz bu iki polisle ilgili daha fazla bilgi edinemedi.

Wa Lone ve Kyaw Soe Oo tutuklandıktan sonra iki hafta boyunca hiç kimseyle görüştürülmeden hücrede tutuldu. Bu süre içinde avukatlarına, ailelerine ya da dışarıdaki dünyaya hiçbir şekilde erişim imkanları yoktu. Bir sonraki duruşmaları için 23 Ocak 2018 tarihi belirlendi. Her iki gazeteci de Yangon’da bulunan Insein Cezaevi'nde gözaltında tutuluyor.

Wa Lone ve Kyaw Soe Oo’nun tutuklanmasının, onların yanı sıra diğer gazetecilerin de Arakan Eyaleti’ndeki durum hakkında bağımsız habercilik yapmalarını engellemek maksadı taşıdığı görülüyor. Myanmar’da ifade özgürlüğünü açıkça hedef alan bir saldırı niteliğindeki dava, gazetecilerin misilleme korkusu yaşamadan barışçıl faaliyetlerini sürdürme imkanını çok büyük ölçüde zayıflatacak.

Gazetecilerin ve diğer medya çalışanlarının faaliyetleri nedeniyle devamlı olarak sınırlamalarla karşı karşıya kaldığı Myanmar’da basın özgürlüğü alanı endişe verici bir şekilde daralıyor. Bağımsız medya kuruluşlarının faaliyetleri giderek daraltılırken - özellikle de Arakanlı Müslüman azınlığın durumu gibi - hassas konularda habercilik yapanlar tehdit ve tacizlerin yanı sıra zaman zaman da tutuklanma, gözaltı, yargılanma ve hatta hapis cezasıyla karşılaşıyor.

İfade özgürlüğü hakkı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin (İHEB) 19. Maddesi ile korunur ve “ülke sınırları gözetilmeksizin bilgi ve düşünceleri her türlü araçla araştırma, elde etme ve yayma” hakkı da buna dahildir. İnsan hakları uluslararası hukuku gereğince ifade özgürlüğü hakkı ancak son derece özgül koşullarda sınırlandırılabilir. Yasada net bir şekilde tanımlanması gereken sınırlandırmalar, insan hakları uluslararası hukukunda açıkça belirtilen meşru bir amaca yönelik olarak uygulanabilir ve söz konusu amaç doğrultusunda gerekli ve orantılı olmalıdır. Bu koşulların bağlayıcı olduğu devletler, ulusal güvenlik gerekçesiyle ifade özgürlüğü hakkını sınırlandırma iznine sahip olsalar da aşırı derecede geniş ve belirsiz bir şekilde yazılmış olan Myanmar’ın 1923 Devlet Sırları Yasası, uluslararası hukuk gereğince izin verilebilir sınırların ötesine geçiyor. Ayrıca bu yasa, kamuoyu çıkarları temelinde sınıflandırılan bilginin açıklanmasına olanak sağlayan herhangi bir hüküm içermiyor.

UA: 4/18 İndeks: ASA 16/7698/2018 Tarih: 10 Ocak 2018

 

 

 

 

SONA ERDİ
472 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2