İnfazı Ertelenen İranlı Genç Hala Tehlike Altında

20 yaşındaki Alirıza Taciki'nin 3 Ağustos'ta planlanan infazı kamuoyu baskısı sonucu ertelendi. Buna rağmen, 15 yaşındayken tutuklanan Taciki, ölüm cezası yetkililer tarafından bozulmadığı ve adil bir şekilde yeniden yargılanma hakkı verilmediği için hala infaz tehlikesi altında bulunuyor. 

18 yaşın altında işlenen suçlar için ölüm cezası kararı verilmesinin uluslararası insan hakları hukuku uyarınca yasak olduğunu hatırlatarak İran yetkililerini Alirıza Taciki'yi infaz etme planlarını derhal durdurmaya, ölüm cezasını bozmaya ve Taciki'nin adil bir şekilde yeniden yargılanma hakkına erişimini sağlamaya çağırıyoruz. Yetkililerden işkence iddialarını soruşturmalarını ve işkence altında alınan "itirafların" aleyhinde kullanılmamasını talep ediyoruz. 

3 Ağustos'ta infaz edilmesi planlanan 20 yaşındaki İranlı genç Alirıza Taciki'nin infazı kamuoyu baskısı sonucu ertelendi. İran yetkilileri 1 Ağustos'ta infazı durdurma kararı aldı. Erteleme kararının nedenleri açıklanmadı ve yetkililer infaz sırasında bulunan Taciki'nin infazı için yeni bir tarih belirleyebilir. Taciki ikinci kez infaz edilme tehlikesine bu kadar yaklaştı. Daha önce 15 Ağustos'ta planlanan infazı 24 saat önce çocukların infazını durdurmak için yetkililere yönelik bir kampanya yürütülmesinin ardından durduruldu. 

Taciki 16 yaşındayken, dayak, kırbaç ve ayaklardan ve kollardan asma dahil işkence ile alındığını belirttiği "itiraflarının" temel alındığı adil olmayan bir yargılama sonucu cinayet ve rıza dışı anal birleşme suçlarıyla Nisan 2013'te ölüm cezasına mahkum edildi. Soruşturma boyunca avukata erişimi engellendi ve ailesine erişimi olmadan 15 gün boyunca hücre hapsinde tutuldu. Yargıtay ilk olarak Nisan 2014'te cinsel saldırıdan delil yetersizliği nedeniyle hükmü ve ölüm cezasını bozdu ve bir alt mahkemeye daha fazla soruşturma yapması kararını iletti. Ayrıca alt mahkemeye 2013 İslami Ceza Kanunu'nun 18 yaş altındaki kişilere verilen hükümlerle ilgili maddeleri çerçevesinden Taciki'nin "zihinsel gelişimi ve olgunluğu"nun incelenmesi doğrultusunda bilgilendirdi. Kasım 2014'te alt mahkeme "zihinsel olgunluğa" eriştiği gerekçesiyle Taciki'yi bir kez daha ölüm cezasına mahkum etti. Kararın, Yargıtay'ın yetersiz delil olduğuna dair kararını dikkate almaması daha fazla soruşturma yapılmadığına işaret ediyor. Mahkeme bir kez daha ölüm cezası kararı verirken "itirafları" suçluluğun kanıtı olarak ele aldı ve işkence iddiaları araştırılmadı. Yargıtay Şubat 2015'de ölüm kararını onayladı. 

İmza kampanyamıza katılın. 

 

UA: 116/16 Endeks: MDE 13/4602/2016 Çıkış Tarihi: 3 Ağustos 2016

Eylemi Paylaş:
11 2