İnsan hakları avukatı Hüda Abdülmünim bilinmeyen bir yerde gözaltında tutuluyor

İnsan hakları avukatı Hüda Abdülmünim, 1 Kasım 2018’de gözaltına alındı. Devlete bağlı güvenlik güçleri, evine baskın düzenledikleri Hüda’yı bilinmeyen bir yere götürdü.

Hüda Abdülmünim 15 Ocak 2019’da sorgulanmak üzere savcılığa çıkarıldı ve tutukluluk süresi 15 gün daha uzatıldı. Hüda, kızına, bilinmeyen bir yerde gözaltında tutulduğunu söyledi.

Hüda 20 gün zorla kaybedildikten sonra en son 21 Kasım 2018’de Cumhuriyet Savcılığı’na çıkarılmıştı. 2 Aralık 2018’den 14 Ocak 2019’a kadar Hüda’yı hiçbir cezaevinde bulamayan avukatı ve ailesi, Hüda’nın akıbetini ve nerede tutulduğunu da bilmiyordu.

Hemen şimdi yazarak Mısır yetkililerine çağrıda bulunun:

   ►  Hüda Abdülmünim derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır;

   ►  Hüda Abdülmünim’in akıbeti ve nerede tutulduğu derhal açıklanmalıdır;

   ►  Hüda Abdülmünim’in nitelikli sağlık uzmanlarına ve reçeteli ilaçlara yeterli ve düzenli erişimi, gizlilik ilkesi de dahil olmak üzere tıbbi etiğe uygun bir şekilde sağlanmalıdır.
 

Mısır’da devlete bağlı güvenlik güçleri, 1 Kasım 2018 günü, saat 01:30’da Hüda Abdülmünim’in Kahire’deki evine baskın düzenledi. Evin altını üstüne getirerek arama yapan güvenlik güçleri, Hüda’yı gözleri bağlı halde annesinin evine götürdü ve annesinin evini aradıkları sırada da gözleri bağlı halde polis aracında bekletti. Hüda, daha sonra, bilinmeyen bir yere götürüldü. Hüda’nın kızı, annesinin gözaltına alındığı ana tanıklık etti.

Daha fazla bilgi için bu dosyayı inceleyebilirsiniz. 

SONA ERDİ
405 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2