İnsan Hakları Savunucusu Hükümeti Eleştirdiği İçin Her An Tutuklanabilir

Venezüellalı insan hakları savunucusu Rocio San Miguel yüksek rütbeli Silahlı Kuvvetler yetkililerini anayasayı ihlal etmekle suçladığı için bazı tehditler aldı ve olası bir keyfi tutuklanmayla karşı karşıya. Güvenliği ve özgürlüğü risk altında olabilir.

Rocio San Miguel Karakas merkezli Vatandaş Gözetimi (Control Ciudadano) adlı örgütün başkanlığını yürütüyor. Bazı ordu mensuplarını iktidar partisinin yanında yer alarak Anayasa'yı ihlal ettikleri iddiasıyla eleştirdi.

6 ve 7 Mayıs tarihlerinde Rocio San Miguel ulusal medyayı kullanarak birçok askeri subayın aleyhinde iddialarda bulundu. 7 ve 8 Mayıs'ta kimliği belirlenemeyen kişiler Rocio San Miguel'e askeri faaliyetlerle ilgili bazı hassas bilgiler paylaşmayı önermek için aradılar. Rocio San Miguel bu çabaların kendisini bir suça karıştırmak için gösterilmiş olabileceğini düşünüyor.

7 Mayıs'ta 11 yaşındaki kızı ile birlikte Karakas çevrelerinde araba kullanırken, kimliği belirsiz iki kişi tarafından plakasız gri bir arabayla takip edildi. Kimliği belirlenemeyen bu kişiler Rocio San Miguel'in arabasını geçtikten sonra yönlerini değiştirip kendisini beklemişler ve arabayla yanlarından geçerken onu izlemişler.

8 Mayıs'ta, Rocio San Miguel'e güvenilir bir kaynağı bir hâkime kendisiyle ilgili bir tutuklama talebi sunulduğunu ancak hâkimin ret ettiğini aktardı. 13 Mayıs'ta ise başka bir kaynaktan tutuklanmasının an meselesi olduğunu öğrendi. Anayasal düzeni bozmaya teşebbüsle suçlanabileceği düşünülüyor.

2009 yılının Ağustos ayından bu yana Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'e karşıt görüşlü en az beş muhalif siyasi gerekçelerle tutuklandı. Biri halen tutuklu bulunuyor.  

Lütfen derhal İspanyolca veya kendi dilinizde mektup yazın:

- İnsan hakları savunucusu Rocio San Miguel'in güvenliği ile ilgili endişe duyduğunuzu dile getirin;

- Yetkililere Rocio San Miguel'e kendi istekleri doğrultusunda etkili bir koruma sağlamaları için çağrıda bulunun;

- Yetkililere olaylar ile ilgili geniş ve tarafsız bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunun;

- Yetkililerden adaletin hükümet karşıtlarını taciz etmek için kullanılmasına son verilmesini isteyin;

- Yetkililere Venezüella'nın 1996 BM İnsan Hakları Savunucuları Bildirgesi'nde belirtildiği üzere insan hakları savunucularının meşru çalışmalarını desteklemekle yükümlü olduklarını hatırlatın.

EK BİLGİ

Rocio San Miguel 1 Temmuz 2008'de bir suikasttan kurtuldu, ancak yetkililer kendisine halen soruşturmayla ilgili herhangi bir bilgi aktarmadılar. Saldırının gerçekleştiği dönemde hükümetin desteklediği istihbarat merkezlerinin reform taslağına karşı kampanya yürütüyordu.

Venezüella hükümeti, karşıt görüşte olanları susturmak veya taciz etmek için yasal ve idari önlemlere başvurmayı arttırmış gibi görünüyor. Sadece 2010'un Mart ayında Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'e muhalif en az 3 kişi tutuklandı ve kendilerine suç duyurularında bulunuldu.

Muhalefet parlamenterlerinden Wilmer Azuaje 25 Mart'ta, bir kadın polis memuruna hakaret etmekten ve saldırmaktan suçlanarak tutuklandı. Sonrasında serbest bırakıldı ancak kendisine karşı soruşturma açıldı.

Globovision televizyon kanalının sahibi Guillermo Zuloaga da 25 Mart'ta tutuklandı. Yanlış bilgiler yaymaktan ve Aruba'da gerçekleşen Inter-Amerikan Basın Cemaatinin toplantısında yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanına hakaret etmekten suçlanıyor. Sonrasında serbest bırakılmasına rağmen ona karşı da bir soruşturma başlatıldı.

Ülkenin batısında bulunan Zulia eyaletinin eski başkanı Oswaldo Alvarez Paz ise 22 Mart'ta, bir söyleşide Venezüella'nın uyuşturucu kaçakçılığı için adeta bir barınak haline geldiğine ve bir İspanyol mahkemesinin suçlamalarından alıntı alarak hükümetin silahlı karşıt grupları desteklediğine değindiği için tutuklandı. 13 Mayıs'ta koşullu olarak serbest bırakıldı, ancak kendisine karşı açılan dava halen sürümekte.

2009 yılının yine Mart ayında hâkim Maria Lourdes Afiuni, koşullu olarak serbest bıraktığı eski bir bankacının ortadan kaybolması vakasında yardakçılıktan suçlanarak tutuklandı. Maria Lourdes Afiuni halen dava öncesi gözaltında bulunuyor.

Muhalefet üyesi Richard Blanco Ağustos 2009’da bir gösteri sırasında bir polisi yaralamaktan ve şiddete kışkırtmaktan suçlanarak tutuklandı. Richard Blanco 6 Nisan'da serbest bırakıldı ancak onun da davası halen sürüyor.

24 Şubat 2010'da Inter-Amerikan İnsan Hakları Komisyonu Venzüella'da "Devletin cezalandırma yetkisini insanlara siyasi görüşleri yüzünden gözdağı vermek ve suçlamak için" kullandığını ve "insan hakları savunucuları ile gazetecilerin işlerini özgürce yapabilmeleri için gerekli koşulların var olmadığı" görüşlerini ifade etti.

 

UA 117/10

Eylemi Paylaş:
11 2