İnsan Hakları Savunucusu Nergis Muhammedi Derhal Serbest Bırakılmalı

İranlı insan hakları savunucusu, düşünce mahkumu Nergis Muhammedi, 20 günün sonunda 16 Temmuz'da çocukları ile 30 dakikalık telefon konuşması yapmasına izin verilmesi üzerine açlık grevini sonlandırdı. Savcı Yardımcısı kendisinin haftada bir defa çocuklarını aramaya izni olacağını belirttiği bir yazılı taahhüt verdi. 

İran yetkililerini barışçıl insan hakları çalışmaları nedeniyle tutuklanan düşünce mahkumu Nergis Muhammedi’yi derhal ve koşulsuz serbest bırakmaya ve ailesi ve avukatı ile düzenli iletişim kurmasını sağlamaya çağırıyoruz. Yetkililerden Muhammedi'nin ihtiyacı olan yeterli sağlık hizmetlerini erişimini sağlamalarını talep ediyoruz.

İranlı insan hakları savunucusu, düşünce mahkumu Nergis Muhammedi, 9 yaşındaki ikizleri ile aynı gün içinde 30 dakikalık telefon konuşması yapmasına izin verilmesi üzerine 16 Temmuz'da açlık grevini sonlandırdı. Muhammedi, Tahran’ın  Evin Cezaevi'nden yazdığı ve 23 Temmuz'da yayınlanan açık mektupta (Yargı Gücü Başkan’ın doğrudan denetiminde çalışan) Savcı Yardımcısı’nın haftada bir defa çocukları ile bir telefon konuşması yapabileceğini belirttiği bir yazılı taahhüt verdiğini yazdı. Yetkililerin çocukları ile görüşme talebini ısrarla reddetmesini protesto etmek için 27 Haziran'dan beri açlık grevindeydi.  Tutuklanmasının ardından 17 Temmuz 2015’te İran’da çocuklarına bakabilecek kimsenin olmaması sebebiyle ikizleri babaları ile yaşamak için yurt dışına taşınmak zorunda kalmışlardı.

Muhammedi'nin nörolojik bir rahatsızlık dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları bulunuyor ve cezaevinde erişmesinin mümkün olmadığı devamlı özel tıbbi bakıma ve aynı zamanda her gün ilaç kullanmaya ihtiyacı var. Muhammedi'nin sağlık durumu açlık grevi süresince de daha kötüye gitmiştir.

9 Temmuz'da kalp çarpıntısı ve tansiyon düşüşü şikayetleri ile Evin Cezaevi'nden Tahran'daki bir sağlık kliniğine transfer edildi. Kötüye giden sağlık durumuna ve açlık grevinin yol açtığı küresel ilgiye cevaben Nergis Muhammedi yetkililer tarafından tehdit edildi ve açlık grevini sonlandırması söylendi; “çünkü düşman medya kuruluşları bu durumdan menfaat sağlıyorlardı“. Nergis Muhammedi’ye açlık grevini sonlandırmadığı takdirde çocukları ile konuşması için izin verilmeyeceği söylendi ancak bu baskıya boyun eğmedi.

Muhammedi Nisan 2016’da gerçekleşen adil olmayan bir yargılama sonucu mahkum edildikten sonra “yasadışı örgüt kurma”, “ulusal güvenliğe karşı suç işlemek için toplanma ve tuzak kurma” ve “sisteme karşı propaganda yapma” suçlarından 16 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Halihazırda başka bir davadan 6 yıl hapis cezası çekiyor. Tüm cezaları sadece insan hakları alanında yaptığı çalışmalara dayandırılmıştır.

İmza kampanyamıza katılın. 

 

EK BİLGİ

Nergis Muhammedi’nin açlık grevi 100 binlerce İranlı dahil olmak üzere küresel ve büyük bir destek gördü ve Muhammedi binlerce dayanışma mesajı aldı. Yazdığı açık bir mektupta Nergis Muhammedi davasına destek olan herkese en içten teşekkürlerini gönderdi.

Adil olmayan yargılamasını takiben Nergis Muhammedi “yasadışı örgüt kurma”, “ulusal güvenliğe karşı suç işlemek için toplanma ve tuzak kurma” ve “sisteme karşı propaganda yapma” suçlarından 16 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme kanıt olarak uluslararası medyaya verdiği röportajları ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile yaptığı toplantıyı kullandı. Halihazırda başka bir davadan 6 yıl hapis cezası çeken Muhammedi cezası ve hükmü sürdürülürse en ciddi suç olan “yasadışı örgüt kurma” suçundan 10 yıla daha mahkum edilecek.

Muhammedi'nin ciddi sağlık sorunları bulunuyor. Akciğer ambolisi (kalpten ciğerlere kan taşıyan damarlarda tıkanıklık) ve nöbetlere ve geçici bölgesel felçlere yol açan sinir hastalığı yaşıyor. Hastanede erişmesinin mümkün olmadığı devamlı uzmanlaşmış tıbbi bakıma ve aynı zamanda her gün ilaç kullanmaya ihtiyacı var. 

 

UA: 105/15 Endeks: MDE/13/4401/2016 Tarih: 1 Ağustos 2016

Eylemi Paylaş:
11 2