Iraklı Teknisyen Mahdi Ölüm Cezası ile Karşı Karşıya

Uluslararası Af Örgütü’ne gelen bilgilere göre 2011’de adaletsiz yargılanma sonucu ölüm cezası alan 32 yaşındaki iki çocuk babası petrol teknisyeni Osama Jamal ‘Abdallah Mahdi’nin “itirafı” işkence edilerek alındı ve aleyhinde delil olarak kullanıldı.

Mahdi, 26 Aralık 2011’de Bağdat’taki Merkezi Ceza Mahkemesi’nin 1. Şubesi tarafından,  2008’de Irak Ordusu’nun bir mensubunu öldürmek suçundan ölüm cezasına mahkum edildi. Mahdi, 15 Ocak 2010’da işyerinde gözaltına alınmış ve 8 ay hücre hapsinde kalmıştır. Bu süre zarfında işkenceye uğradığı ve suçu “itiraf” etmeye zorlandığı rapor edilmiştir. Yapılan işkenceye sivri nesnelerle dövülme, tekmelenme, kollarından asılma, matkap ile yaralanma ve elektrik şoku verilmesinin dâhil olduğunu belirtilmiştir. 14 Kasım 2010’da Adli Tıp yaptığı incelemelerde Mahdi'nin vücudunda işkence sonucu izler tespit etmiştir.

Mahdi’nin avukatı Uluslararası Af Örgütü’ne, Mahdi’ye işkence uygulandığını ve duruşma sırasında “itiraf”ını geri çektiğini söyledi. Aynı davada yer alan ve ömür boyu hapse mahkûm edilen bir başka kişi de duruşma öncesinde gerçekleştirdiği Mahdi’yi suçlayan tanıklığını geri çekmiş bulunuyor. Mahkeme iki davalının da suçlamaları reddettiğini kayda geçirmesine rağmen, işkence ile ilgili suçlamalardan ve Mahdi’nin adli tıp raporundan bahsetmemiştir.

Mahkeme davalının “itiraf”ının yeterince detaylı olduğu ve müşterek davalının - sonradan geri çektiği – ilk ifadesi ile desteklendiği kanaatine vardı. Mahdi hakkındaki suçlamalar Temyiz Mahkemesi tarafından onaylanmıştır. Mahdi şu anda Güney Irak’ta bulunan Dhi Qar Valiliği’ne bağlı Nasiriye Merkezi Hapishanesi’nde tutuluyor. Irak’ta infazlar kısa sürede gerçekleştiriliyor. Osama Jamal ‘Abdallah Mahdi’nin hayatı tehlikede.

Bizler, Uluslararası Af Örgütü ve insan hakları savunucuları olarak, Osama Jamal ‘Abdallah Mahdi’nin uluslararası standartlara uymayan ve adil olmayan bir yargılanma sonucu ölüm cezası aldığını dile getiriyor ve aşağıdaki taleplerimizi içeren dilekçeleri 23 Temmuz 2013’e kadar Irak Cumhurbaşkanı ve İnsan Hakları Bakanı’na gönderiyoruz.

Destek vermek için dilekçeyi imzalayın ya da Arapça, İngilizce ya da kendi dilinizde yazın:

Taleplerimiz:

Mahdi’ye uygulanan işkence ile ilgili suçlamalar bağımsız bir kuruluş tarafından hızla ve derinlikli biçimde soruşturulmalı, sorumlular adalete teslim edilmelidir;

- Ölüm cezasının kaldırılması ve mevcut ölüm cezalarının derhal hafifletilmesine yönelik resmi bir erteleme ilan edilmelidir.

 

LÜTFEN MEKTUPLARINIZI 23 TEMMUZ 2013'TEN ÖNCE AŞAĞIDAKİ ADRESLERE GÖNDERİN: 

Cumhurbaşkanı Celal Talabani

Sayın Celal Talabani

Kongre Merkezi (Qasr al-Ma’aridh)

Bağdat / Irak

 

İnsan Hakları Bakanı Muhammed Shayaa

Sayın Muhammed Shayaa

Al-Sudani

Kongre Merkezi (Qasr al-Ma’aridh)

Bağdat / Irak

 

LÜTFEN MEKTUPLARINIZIN KOPYALARINI 23 TEMMUZ 2013'TEN ÖNCE AŞAĞIDAKİ ADRESE GÖNDERİN: 

 

Adalet Bakanı Hassan al-Shammari

sAYIN Hassan al-Shammari

Kongre Merkezi (Qasr al-Ma’aridh)

Bağdat / Irak

Eylemi Paylaş:
11 2