Yasmin ve İranlı kadın hakları savunucuları serbest bırakılmalı!

2019 yılının 8 Mart’ında, Yasmin Aryani, annesi Münire Arabşahi ve diğer üç kadın hakları savunucusunun Tahran’da bir trenin kadınlar vagonunda başörtüleri olmadan yürüyerek yolculara beyaz çiçekler dağıttığı video bir anda internette yayıldı. Söz konusu videoda kadın hakları savunucuları, İranlı kadınların ne giyeceklerine kendilerinin karar verdiği bir geleceğe dair umutlarını anlatıyordu.

İran yetkilileri 10 Nisan’da Yasmin’i gözaltına aldı. Yasmin günlerce tek başına bir hücrede tutuldu ve sorgulandı. Sorgu yetkilileri ondan, aktivizminin ardında yabancı unsurların olduğunu “itiraf etmesini” ve “pişman olduğunu” açıklamasını istedi. Aksi takdirde arkadaşlarını ve ailesini tutuklama tehdidinde bulundular.  Benzer uygulamalar Müjgan Keşavarz, Münire Arabşahi, Raheleh Ahmedi ve Saba Kürtafşari için de gerçekleştirildi.

Kadın hakları savunucularının avukata erişimlerinin olmadığı, hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalar sonucunda Yasmin Aryani ile annesi Münire Arabşahi 16 yıl, Müjgan Keşavarz ise 23 yıl altı ay hapis cezasına mahkum edildi.

Kararın ardından dünyanın her yerinden 1 milyondan fazla kişi Yasmin Aryani’nin özgürlüğüne kavuşması için harekete geçti. Yapılan kampanyalar sonucunda Münire Arabşahi ile Yasmin Aryani’ye verilen hapis cezaları dokuz buçuk yıla, Müjgan Keşavarz’a verilen hapis cezası ise 12 yıla düşürüldü. İran’ın ceza infaz hükümlerine göre üç kadının beşer buçuk yıl cezaevinde kalması gerekiyor.

24 yıl hapis cezasına mahkum edilen, ardından cezası 9 yıla düşürülen Saba Kürtafşari ve 4 yıl iki ay hapis cezası verilen annesi Raheleh Ahmedi de cezaevinde tutulmaya devam ediyor!

Bu ağır hapis cezaları, İran’da zorunlu başörtüsü yasalarına karşı mücadele eden kadınlara yönelik baskıların bir parçası. 2018’den bu yana onlarca kadın gözaltına alındı. İran yetkililerinin Yasmin ve kadın hakları savunucularının hayatlarının en güzel günlerini çalmasına göz yumamayız. 

İmzalarınız sayesinde Yasmin ve kadın hak savunucularına verilen cezalar indirildi ancak onlar özgürlüklerine kavuşana dek çalışmaya devam edeceğiz. Şimdi Yasmin’in ve yalnızca kadınların ne giyeceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini savunan İranlı kadın hakları savunucularının serbest bırakılması için harekete geçme zamanı.

Hemen şimdi İran yetkililerine Yasmin’i ve kadın hakları savunucularını serbest bırakma çağrısında bulun. 

3724 İMZA 6 GÜN KALDI
Eylemi Paylaş:
k 11 2