İranlı Genç Kadın Her An İnfaz Edilebilir!

Razieh Ebrahimi, 2010 yılında, kocasını öldürdüğü için 17 yaşındayken ölüm cezasına mahkum edildi. Karar, Ceza Uygulama Ofisi’ne gönderildi. Ebrahimi her an infaz edilebilir.

Razieh Ebrahimi, 2010 yılında 17 yaşındayken, kocasını öldürdüğü için suçlu bulundu ve aynı yıl, ölüm cezasına mahkum edildi. Duruşma sırasında kocasını uykusunda öldürdüğünü kabul etti. Ebrahimi, kocası ile 14 yaşında evlendirilmişti ve bunu, yıllardır fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğü için yaptığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü, Razieh Ebrahimi’nin cezasının birkaç ay önce infaz edileceğini ancak Ebrahimi’nin suçu işlediği tarihte 17 yaşında olduğunu yetkililere söylemesinden sonra infazının durdurulduğunu belirtiyor. Avukatı, suçu işlediği tarihte 18 yaşından küçük olduğu için Ebrahimi’nin yeniden yargılanması talebiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurdu. Yüksek Mahkeme bu talebi reddetti.

Kısasa kısas uygulamalarında cezalar hakkında İran dini liderinin özel veya genel affı söz konusu değil. Ceza, Yüksek Mahkeme tarafından onaylandıktan sonra mağdurun ailesinin isteği ile herhangi bir zamanda uygulanabiliyor.

İran, Dünya’da en çok çocuğun infaz edildiği ülke. 2009 yılından bu yana ülkede en az 11 çocuk infaz edildi.

Yetkililere ölüm cezasının yaşam hakkı ihlali olduğunu hatırlatıyor ve yetkilileri, Razieh Ebrahimi’nin infazını durdurmaya çağırıyoruz. 

Dilekçeyi imzalayarak siz de destek verebilirsiniz.

Ayrıca Farsça, İngilizce veya kendi dilinizde yetkililere yazabilirsiniz. Kendi yazdığınız mektupları aşağıdaki adreslere hemen gönderebilirsiniz. 

SONA ERDİ
472 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2