İranlı Kürt aktivist acilen tıbbı tedavi görmeli

Kürt işçi hakları aktivisti Bahtiyar Rahimi 27 Kasım 2019’da İran'ın Kürdistan eyaletine bağlı Merivan’da gözaltına alındı. Böbrek ve kalp rahatsızlıkları nedeniyle günlük olarak ilaç kullanması gereken Rahimi’nin,gözaltına alındığından beri avukata erişimi İran yetkililerince engelleniyor. Rahimi’nin ailesiyle de yalnızca kısa süreli bir telefon görüşmesi yapmasına izin verildi. Rahimi'nin tıbbi tedavisinin yapılması ve derhal serbest bırakılması için çağrıda bulun. Harekete geç!

EK BİLGİ

Uluslararası Af Örgütü’nün topladığı güvenilir bilgilere göre İran yetkilileri, 15 Kasım 2019’da İran’ın dört bir yanında protestoların başlaması üzerine ölümcül bir baskı ortamı oluşturdu. Söz konusu baskı ortamında en az 304 kişi öldürüldü; protestocuların yanı sıra gazeteciler, insan hakları savunucuları ve öğrenciler de dahil olmak üzere binlerce kişi gözaltına alındı. İran Dini Lideri ve Yargı Gücü Başkanı da dahil olmak üzere çok sayıda hükümet yetkilisi protestocuları “hain” ve “isyancı” olarak yaftaladı ve dış güçlerle ilişkilendirdi. Devlet medyası protestoların “liderlerine” ölüm cezası uygulanması için çağrı yaptı. Uluslararası Af Örgütü, İran yetkililerinin ulusal güvenliği bahane ederek protestoları Bahtiyar Rahimi gibi insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere etnik azınlıklara mensup çok sayıda kişiyi gözaltına almak için bir fırsat olarak kullandığı kanaatindedir. Çok sayıda bağımsız kaynak, Uluslararası Af Örgütü’ne, Kürdistan gibi etnik azınlıkların yoğun olarak yaşadığı eyaletlerde gözaltıların sürdüğünü söyledi.

Uluslararası Af Örgütü’nün yaptığı araştırmalar, protestoların yapıldığı günlerde ve sonraki haftalarda İran yetkililerinin gözaltına aldıkları kişileri kimseyle görüştürmediğini ve işkence ile diğer türde kötü muameleye maruz bıraktığını tespit etti. Uluslararası Af Örgütü’ne bildirilen birçok vakada, gözaltına alınan kişilerin aileleriyle görüşmesine çok sınırlı ölçüde izin verildi veya hiç izin verilmedi; bazı kişiler ise zorla kaybetme kapsamına giren koşularda gözaltında tutuldu. Gözaltına alınanların yakınları Uluslararası Af Örgütü’ne zorla kaybedilen ve yetkililerin haklarında bilgi vermeyi reddettiği yakınlarını aramak için polis merkezlerine, savcılıklara, Devrim Mahkemelerine, cezaevlerine ve diğer gözaltı merkezlerine gittiklerini ifade etti. Uluslararası Af Örgütü’nün doğruladığı görgü tanıklıkları ve video görüntüleri, gözaltına alınan bazı kişilerin darp ve kırbaçlama da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle işkenceye ve diğer türde kötü muameleye uğradığına işaret ediyor. Bu konuda daha fazla bilgi almak için daha önce yayımladığımız açıklamamıza bakabilirsiniz.

Bahtiyar Rahimi, işçi hakları aktivizmi ve sendikalara desteği nedeniyle 2008’de gözaltına alınmış ve herhangi bir şekilde yargılanmadan İstihbarat Bakanlığı’nın kontrolü altında Evin Cezaevi’nin 209. Kısmında yaklaşık bir yıl tutulmuştu.

Uluslararası hukuk gereğince zorla kaybetme kesinlikle yasaktır ve hiçbir istisnai durum zorla kaybetmenin gerekçesi olarak öne sürülemez. Zorla kaybedilen kişilerin dış dünya ile ilişiği kesilir. Bu kişiler; hayatta olup olmadıklarına dair yakınlarının hiçbir şey bilmediğini düşünmek zorunda kalır ve hukuki güvenceden ve yasal temsiliyet hakkından yoksun bırakılır. Zorla kaybedilen kişilerin işkence ile diğer türde kötü muameleye uğrama tehlikesi artar. Ayrıca, zorla kaybetmeler, zorla kaybedilen kişilerin aileleri ve arkadaşlarını derinden etkiler. Aileler ve arkadaşlar zaman zaman yakınlarının akıbetlerini ve nerede tutulduğunu öğrenene kadar kaygı içinde beklemeye zorlanır. Bu durumun kendisi bir kötü muamele türüdür.

Eylemi Paylaş:
11 2