İstanbul Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeli!

İstanbul Onur Yürüyüşü’ne sadece iki gün kala, yürüyüşün yapılması İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Bu, yürüyüşün yasaklandığı dördüncü yıl. Valiliğin bu kararını geri almasını talep etmek için hala zamanımız var! Siz de Valiye çağrıda bulunun ve bu hukuka aykırı engelin kaldırılmasını talep edin!

İstanbul Onur Yürüyüşü en son 2014’te gerçekleşmiş, 90.000’den fazla kişi katılmıştı. LGBTİ+ toplulukları, ifade özgürlüğü hakkına uygulanan baskılara rağmen direnmeye devam ediyor. Ankara’daki LGBTİ+ temalı tüm etkinliklere yönelik genel yasağa rağmen Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri 11 Mayıs’ta barışçıl bir şekilde yürüyüşlerini gerçekleştirdi. 10 Haziran’da ise İzmir’de yüzlerce insan 6. Geleneksel Onur Yürüyüşü’ne katıldı.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışma grubundan bir kişi, yürüyüşün ardından Uluslararası Af Örgütü’ne yaptığı açıklamada “Uluslararası destek ve dünyanın dört bir yanından aktivistlerin dayanışması sayesinde yasağa karşı direnebildik ve yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Onların desteği olmadan bu noktaya gelemezdik” dedi.

Türkiye’deki LGBTİ+ toplulukların şu an, her zamankinden daha fazla desteğimize ihtiyacı var. Barışçıl toplanma ve yürüyüş, İstanbul Valiliğinin de uyması gereken ulusal ve uluslararası hukuk tarafından korunmaktadır.

Siz de Türkiye’deki LGBTİ+ toplulukların yanında olun, dayanışmanızı gösterin ve İstanbul Valisine e-posta göndererek, söz konusu yasağın derhal kaldırılmasını ve hukuka aykırı hiçbir kısıtlama olmaksızın İstanbul Onur Yürüyüşü’nün gerçekleşmesini talep edin!

Eylemi Paylaş:
11 2