Kızılay Gönüllüsü Gözaltında ve Hiç Kimseyle Görüştürülmüyor

Suriye Arap Kızılayı gönüllüsü Muhammad Atfah, 3 Şubat 2013’te Humus’taki bir kontrol noktasında tutuklandı. O günden beri hiç kimseyle görüştürülmüyor. 20 yaşındaki Atfah, işkence görmüş ya da kötü muameleye uğramış olabilir!

Atfah, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Hareketi’nin parçası olan Suriye Arap Kızılayı’nda iki yıldır gönüllüydü. Yerel bağlantıların belirttiğine göre, saat 21:00 sıralarında eve dönerken Milli İstihbarat Teşkilatı üyeleri tarafından tutuklandı. Milli İstihbarat Teşkilatı ofisinde göz altında tutulan ve Şubat ayında serbest bırakılan bir tanık, Uluslararası Af Örgütü’ne, Atfah’ı yüzünde yaralar içerisinde gördüğünü ve kendisiyle konuşulduğunda tepki vermediğini belirtti.

Atfah’ın neden tutuklandığı belirsiz. Kendisinin siyasi aktivist olmadığı biliniyor. Ancak Suriye’de iki yıl önce başlayan iç çatışmalar nedeniyle binlerce kişinin tutuklandığı ve işkence ya da kötü muameleye maruz kaldığı biliniyor.

Bizler, Uluslararası Af Örgütü ve insan hakları savunucuları olarak, 27 Mayıs 2013’e kadar, aşağıdaki taleplerimizi içeren dilekçeleri Suriye Devlet Başkanı, Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı’na gönderiyoruz.

Destek vermek için dilekçeyi imzalayın ya da Arapça, İngilizce ya da kendi dilinizde yazın:

Taleplerimiz:

Muhammed Atfah’ın nerede olduğu ve durumu hakkında bilgi verin, derhal ailesiyle ve avukatıyla iletişimini sağlayın.

Muhammed Atfah’ın işkence veya kötü muameleye maruz kalmayacağını garanti altına alın ve kendisine gereken tıbbi desteği sağlayın.

Muhammed Atfah’ı, eğer uluslararası tanınabilirliği olan bir suç nedeniyle tutuklanmadıysa serbest bırakın ya da uluslararası adil yargılama standartlarına uygun bir şekilde yargılanmasını sağlayın.

Muhammed Atfah’ın işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddialarını bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturun.

 

LÜTFEN MEKTUPLARINIZI 27 MAYIS 2013’TEN ÖNCE AŞAĞIDAKİ ADRESLERE GÖNDERİN:

Devlet Başkanı Beşar Esad

Faks: +963 11 332 3410

Savunma Bakanı Imad al-Fraij

Faks: +963 11 223 7842 / +963 11 666 2460

Dışişleri Bakanı Walid al-Mu’allim

Faks: +963 11 214 6253 

 

UA 96/13

Eylemi Paylaş:
11 2