Kürt İnsan Hakları Aktivisti İşkence Tehlikesi Altında

Kürt İnsan Hakları Aktivisti Juwan Abd Rahman Khaled, 3 Eylül 2012 tarihinde Suriye Devlet Güvenlik Birimi’nden olduğuna inanılan kişiler tarafından tutuklanmasının ardından zorla kaybedilmeye eş değer şekildeki şartlarda gözaltında tutuluyor.

Yereldeki bir irtibat kişisine göre, Suriye’deki Kürt azınlığa mensup olan Genç Kürtler Birliği üyesi Khaled, Suriye Devlet Güvenlik Birimi’nden olduğuna inanılan kişilerin Şam’ın kuzeybatısındaki Wadi al-Mashari’a mahallesinde gerçekleştirdiği baskın sırasında bir grup kişiyle birlikte tutuklandı. Güvenlik güçleri tutuklanmasının nedenine dair herhangi bir açıklamada bulunmadı ve Khaled’i götürdükleri yeri kimseye bildirmedi.

İrtibat kişisi Uluslararası Af Örgütü’ne, ailesinin o günden beri Khaled’in nerede olduğunu bulmaya çalıştığını belirtti. Şam’ın kuzeydoğusunda ‘Adra Cezaevi’ni ziyaret eden aileye Khaled’in orada olmadığı söylendi. Eski bir tutuklu, Khaled’i Devlet Güvenlik Birimi’nin bir şubesinde gördüğünü iddia etti.  

Juwan Abd Rahman Khaled, Suriye yetkilileri tarafından üçüncü kez gözaltına alınıyor. Khaled ilk kez Mart 2004 tarihinde memleketi Kamışlı’daki bir kargaşa sırasında gözaltına alınmış ve Devlet Güvenlik Mahkemesi (2011 yılında kapatılmıştır) tarafından adil olmayan bir şekilde yargılanarak iki yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir. Khaled bir yıl sonra af ile serbest bırakılmıştır. Gözaltı sırasında işkenceye uğradığını ifade etmiştir. Mart 2011’de tekrar tutuklanmış ve 50 günden fazla süre boyunca Suriye Askeri İstihbaratı tarafından gözaltında tutulmuştur.

İnsan hakları savunucuları olarak aşağıdaki taleplerimizi içeren dilekçeleri 15 Kasım 2013 tarihine kadar Suriye Devlet Başkanı, İçişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanı’na gönderiyoruz.

·         Suriye yetkilileri Juwan Abd Rahman Khaled’in nerede olduğunu açıklamalı ve ailesine, avukatına ve ihtiyacı olan tıbbi yardıma erişimini sağlamalıdır. 

·         Yetkililer Juwan Abd Rahman Khaled’in işkence veya kötü muameleden korunacağını güvence altına almalıdır.

·         Yetkilier Juwan Abd Rahman Khaled’i, ceza gerektiren bir suç ile suçlanmadıysa ve uluslararası adil yargılanma standartları ile uyumlu bir şekilde yargılanmadıysa, serbest bırakmalıdır.   

Eylemi Paylaş:
11 2